Aktuálne správy Späť na správy
Slovenské komunity v zahraničí majú záujem o kultúrnu prezentáciu Slovenska
Monday 08 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 8. marca (TASR) - V každej krajine so slovenskou komunitou je snaha o kultúrnu prezentáciu Slovenska. Najvšestrannejší v kultúrnych aktivitách sú podľa riaditeľky odboru kultúry Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ľubice Bartalskej Slováci v Srbsku.
"V Srbsku dominuje literatúra, divadlo a výtvarné umenie. Divadelná scéna má aj svoje profesionálne Slovenské vojvodinské divadlo, kam chodia predstavenia režírovať aj režiséri zo Slovenska," konštatovala pre TASR s tým, že majú aj svojich režisérov, z ktorých viacerí vyštudovali na Slovensku.
V Srbsku vyjde ročne okolo pätnásť kníh po slovensky píšucich autorov, vydávajú reedície klasickej slovenskej literatúry, ale aj historické diela a odbornú literatúru. "Spomedzi Slovákov žijúcich v zahraničí vydávajú v Srbsku aj najviac časopisov, medzi nimi aj časopisy pre deti a mládež výlučne v slovenskom jazyku," spresnila.
Literatúra bola silnejšou stránkou tvorivej prezentácie aj u Slovákov v Rumunsku, o čo sa zaslúžil už nežijúci básnik, spisovateľ a publicista Ondrej Štefanko. Sformoval okolo seba skupinu spisovateľov, ktorých diela vydával vo vydavateľstve v Nadlaku a tým ponúkol možnosti vydávania slovenských kníh aj ďalších autorov z Dolnej zeme. K umeleckému rastu týchto spisovateľov prispela aj vzájomná a veľmi intenzívna spolupráca so spisovateľmi zo Srbska a v istom období významne prispeli aj k literárnej prezentácii Slovákov v Maďarsku.
"Maďarsko je v súčasnosti charakteristické dobrou úrovňou etnologického výskumu tamojších Slovákov. V Békešskej Čabe je Výskumný ústav Slovákov v Maďarsku, kde sa venujú zaujímavým témam," povedala Bartalská, pričom uviedla, že v každom regióne sa organizujú Slovenské dni a Dni slovenskej kultúry, gastronomické prehliadky a ochutnávky typických dolnozemských jedál, folklórne prehliadky, súťaže v speve a recitácii. "V posledných rokoch sa v Maďarsku revitalizovala aj divadelná činnosť. Divadelný súbor Vertigo v Budapešti má napr. profesionálnu aj amatérsku scénu a často ich vystúpenia môžeme vidieť aj v bratislavskom divadle A-ha," informovala.
Slováci v Poľsku majú zasa vynikajúcu tlačiareň, ktorá bola postavená ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia aj vďaka finančnej pomoci zo Slovenska. "Tlačia v nej nielen reprezentačný krajanský časopis Život a svoje publikácie, ale plnia aj objednávky na tlač novín, časopisov a kníh krajanov z iných kútov sveta," dodala.
"V Rakúsku je aktívny Rakúsko-slovenský kultúrny spolok a príchodom Slovákov najmä do Viedne v ostatných dvadsiatich rokoch nastali podmienky pre vznik detského folklórneho súboru Rozmarín, v ktorom účinkujú slovenské deti od 3 do 14 rokov, ktoré sa už v Rakúsku narodili," povedala Bartalská.
Slovenský folklór podľa nej milujú aj v krajine galského kohúta. Najstarší je folklórny súbor Nádeje, v ktorom pôsobia krajania zo Slovenska aj Česka. Tento zožal veľké úspechy nielen vo Francúzsku, ale aj v iných krajinách, a samozrejme, aj na Slovensku. Popularita slovenského folklóru, tanca a hudby medzi Francúzmi prispieva k tomu, že každé vystúpenie súboru je žiadané a v posledných rokoch sa do súboru hlásia aj mladí Francúzi.
Napriek tomu, že aj v Nemecku slovenská komunita za posledných dvadsať rokov vzrástla, v tejto krajine treba podľa Bartalskej vyzdvihnúť najmä činnosť slovenských katolíckych misií, ktoré pôsobia nielen ako cirkevné a náboženské, ale aj ako kultúrne stánky. "Stretnutia po bohoslužbách vytvárajú vhodný priestor na organizovanie a prípravu rôznych kultúrnych podujatí. S misiami spolupracujú aj spolky pôsobiace v Nemecku, napr. Slovensko-nemecký kultúrny klub v Mníchove a podobne," spresnila.
V Škandinávii žijú najmä Slováci z migračnej vlny 68. roku. Ide zväčša o Slovákov, ktorí ešte stále dokonale ovládajú slovenský jazyk a ktorí majú k Slovensku stále živý vzťah. Táto generácia sa v súčasnosti dostáva do vedenia spolkov, pretože v čase príchodu do novej krajiny mali iné starosti a problémy, ako sa starať o slovenský život. Bartalská pripomenula, že vo Švédsku je veľmi aktívny Švédsko-slovenský spolok, ktorý vydáva reprezentačný dvojrečový časopis. Za zmienku stojí Spoločnosť priateľov Milana Rúfusa, ktorá prispela k tomu, že Rúfusove básne sa začali prekladať do švédčiny.
V Taliansku okrem známeho Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme a Slovenského ústavu, ktorý sa v minulosti meritórne pričinil o vydávanie kníh slovenských autorov v exile a náboženskej literatúry v slovenčine, kultúrnu misiu napĺňajú Slovenky, ktoré sa vydali za Talianov a sú veľkými propagátorkami slovenskej kultúry. "Aktívne spolky so zameraním na kultúrne prezentácie pôsobia v Miláne, v Turíne, v Bologni a aj vďaka ich činnosti sa o Slovákoch v Taliansku viac vie. V Turíne sa napríklad pravidelne organizujú kvalitné umelecké výstavy umelcov zo Slovenska," konkretizovala Bartalská.
V posledných rokoch podľa nej významne stúpol počet Slovákov vo Veľkej Británii. Na rozvoji kultúry sa odráža aj ich vekové zloženie. Zväčša mladí ľudia založili nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Írsku slovenské centrá a venujú sa aktivitám na propagáciu Slovenska. Vo Veľkej Británii pôsobia dva kvalitné folklórne súbory, v Írsku jeden. Ich založenie iniciovali tanečníci, hudobníci a speváci, ktorí v rôznych folklórnych súboroch účinkovali na Slovensku. "V cudzine sa zorganizovali a dnes prezentujú slovenskú komunitu na kultúrnych podujatiach v Británii a Írsku, aj na folklórnych prehliadkach na Slovensku. V tomto roku vystúpi na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve aj folklórny súbor Ostroha z Írska," informovala.
Slovenská kultúra má v kruhoch krajanov svojich reprezentantov aj na opačnom konci planéty. "Málopočetnú slovenskú komunitu v Austrálii posilnili juhoslovanskí Slováci, ktorí sa vysťahovali za prácou v 60.- 70. rokoch minulého storočia. Dnes je to už druhá generácia Slovákov, ktorá je aktívna v Spolku Ľudovíta Štúra v Melbourne a patria k najslovenskejším predstaviteľom slovenskej kultúry v Austrálii," uzavrela.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona