Aktuálne správy Späť na správy
ENVIRO: Pripravovaný projekt ochrany B. Bystrice pred povodňami zrušili
Sunday 07 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Banská Bystrica 7. marca (TASR) - Najdrahší a technicky najnáročnejší projekt na riešenie protipovodňovej ochrany Banskej Bystrice pred storočnými a viacročnými vodami sa realizovať nebude. Uvažoval s tým, že vyššie vodné stavy Hrona a jeho prítokov odvedie mimo mesto nový tunel popod tamojší vrch Urpín. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š. p., Žilina však v minulých dňoch rozhodol o ukončení procesu prípravy tohto projektu nazvaného Banská Bystrica – ochrana intravilánu pred povodňami.
Urobil tak po dôkladnom zvážení svojich povinností v rámci celého spravovaného územia štátu a zhodnotení záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich z ustanovení Smernice Európskeho parlamentu a Rady o hodnotení a manažmente povodňového rizika. Tiež nadväzne na zákon o ochrane pred povodňami, ako aj na Národný strategický referenčný rámec a nadväzujúci Operačný program Životné prostredie a na Program protipovodňovej ochrany SR do roku 2010, uvádza sa v stanovisku, ktoré TASR poskytol technicko-prevádzkový námestník banskobystrického odštepného závodu SVP, š. p., Žilina Augustín Chrančok.
Zrušenie projektu znamená, že Banská Bystrica bude na Slovensku i naďalej najmenej chránením územím pred povodňami z pohľadu počtu ohrozených osôb. "Nie je zabezpečená ochrana proti 50 až 100-ročnej vode v centrálnej časti, to znamená pod Pamätníkom SNP, v okolí hotela Lux, v časti Uhliska a časť Huštáku, ktoré by priamo atakovali 50 a 100-ročné vody. Z toho dôvodu sa bude musieť prehodnocovať aj výstavba v inundačných územiach. Čiže znovu nastáva problém ochrany centrálnej časti mesta," uviedol pre TASR vedúci odboru výstavby a životného prostredia banskobystrického Mestského úradu Pavol Vaník.
SVP, š. p., pri rozhodovaní o ukončení procesu spomínaného veľkého projektu zvažoval viacero dôvodov. Posúdil aj ekonomické ukazovatele v rámci analýzy nákladov a prínosov, ktoré nedosiahli minimálne stanovené limity. Tiež stav majetkovoprávneho vyrovnania vzhľadom na nesúhlas vlastníkov pozemkov dotknutých stavbou s odpredajom príslušných parciel, čo nadväzne znemožní prípravu projektu tak, aby bol zrealizovaný v rámci programového obdobia 2007 – 2013.
Oprávnené náklady projektu predstavujú podľa schválenej štúdie uskutočniteľnosti vyše 82,65 milióna eur. Spolufinancovanie z prostriedkov Kohézneho fondu a zo štátneho rozpočtu vzhľadom na mieru disponibilných alokovaných finančných zdrojov neumožňuje finančné krytie 95 % oprávnených nákladov. To by neúnosne zaťažilo rozpočet podniku, keďže už samotné krytie povinného spolufinancovania projektu predstavuje až vyše 4,1 milióna eur. Participácia tretích subjektov na realizácii projektu je nereálna. Hodnoty ekonomických ukazovateľov analýzy nákladov a prínosov projektu preukázali vysokú investičnú náročnosť riešenia ochrany pri nižších hodnotách ochraňovaného majetku. Zákon o protipovodňovej ochrane pritom nepripúšťa realizáciu opatrení pri ktorých náklady prevyšujú prínosy projektu.
Rozhodnutie SVP o ukončení procesu prípravy spomínaného projektu však neznamená ukončenie prác zameraných na zabezpečenie ochrany mesta Banská Bystrica pred povodňami. SVP si je vedomý naliehavosti jeho ochrany aj z dôvodu významu mesta majetku, ktorý je v ňom lokalizovaný. Preto zároveň s ukončením prípravy veľkého projektu v doposiaľ prezentovanom riešení začína práce na výskumnom riešení možnosti ochrany mesta pred povodňovými prietokmi Hrona a jeho prítokov iným spôsobom.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona