Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

ČR: Slovenské časopisy ilustrujú stav slovenskej komunity v ČR

Praha 8. marca (TASR) – V Českej republike majú Slováci - vďaka spoločnej československej minulosti i jazykovej blízkosti - mimoriadne postavenie. K tomu prispieva aj fakt, že Česko je trvalým či prechodným domovom pre vyše 300.000 Slovákov. Teritoriálna blízkosť a dostupnosť slovenskej tlače i televízneho vysielania, spolu s ďalšími faktormi, však prispievajú k viacerým špecifickým problémom a anomáliám.

V Čechách a na Morave nie je záujem o slovenské školstvo, a to na žiadnom stupni. Napríklad snaha o vznik slovenského gymnázia v Prahe pred niekoľkými rokmi skončila fiaskom kvôli malému záujmu rodičov. A o slovenskej škôlke sa zatiaľ ešte len uvažuje. A aj tá by mala byť slovensko-česko-anglickou...

Český štát dlhodobo podporuje činnosť slovenských národnostných spolkov a ich vydavateľskú činnosť: aj tu sú však anomálie. Každý týždeň v Českom rozhlase počuť slovenskú reláciu, ale Česká televízia nič podobné nemá – a to pre žiadnu menšinu.

Dlhodobá vzájomná "nejednotnosť" slovenských spolkov v ČR, ktorá nemá ďaleko od žiarlivosti a niekedy až nezdravej rivality, dávno nie je žiadnym tajomstvom. Vie o nej aj veľvyslanec SR v ČR Peter Brňo, podľa ktorého táto skutočnosť pozíciu Slovákov v Česku oslabuje. Ambasádor sa nechce pasovať do roly zjednotiteľa slovenského spolkového života v ČR, ale verí, že na niektorých kľúčových veciach sa spolky budú schopné dohodnúť.

"Pokiaľ sa na mnohých veciach nevedia dohodnúť, tak – pochopiteľne – nemôžu dosiahnuť ani takú finančnú podporu, akú potrebujú na svoje aktivity, ale aj ich to oslabuje. To je vec, ktorá by sa mohla nejakým spôsobom, čiastočne, posunúť. Ale na druhej strane, nie je mojím cieľom, aby som ich nasilu zjednocoval do jednej skupiny," povedal veľvyslanec SR v Prahe v rozhovore pre TASR.

Všetky tri veľké slovenské spolky v ČR – Klub slovenskej kultúry, Obec Slovákov v ČR i Slovensko-český klub - vydávajú svoje vlastné časopisy. V roku 2008 české ministerstvo kultúry poskytlo štyrom slovenským periodikám - časopisom Listy, Korene, Slovenské dotyky a Zrkadlenie, - dotáciu v celkovej výške 7,075 milióna Kč (272.000 eur), o rok neskôr sa štátna dotácia znížila na 5,795 milióna Kč (takmer 223.000 eur), a v tomto roku to môže byť podobná suma. Na podporu národnostnej tlače dáva Ministerstvo kultúry ČR ročne všetkým menšinám v krajine v prepočte až 1,15 milióna eur, pričom slovenské časopisy dostávajú vždy viac ako pätinu z celého dotačného koláča.

O tom, že by slovenská menšina v ČR vydávala jeden spoločný časopis, už uvažovali viacerí, ale úvahami sa to aj skončilo. Spolky, ktoré sa navzájom nemajú v láske, sa do toho nehrnú, a nikto ich k tomu ani netlačí.

"To reálne nie je. Dovtedy, kým, Ministerstvo kultúry ČR neuzná, že toto by bola lepšia cesta. A ja takú cestu poznám: idú ňou napríklad v Nemecku. Konkrétne ide o Lužických Srbov, ktorí majú svoju Domovinu, zastrešujúci orgán všetkých svojich organizácií. Domovina má svoje kuratórium, do ktorého vymenúva svojho člena aj nemecké spolkové ministerstvo financií," povedal pre TASR novinár Jozef Gáfrik, ktorý pôsobí v redakcii slovenského časopisu Listy a scénu slovenských periodík v ČR detailne pozná.

"Myslím si, že zatiaľ to nie je reálne. Ale podľa mňa by to bola cesta, aby sme mali jeden poriadny časopis, ktorý by akceptovala aj väčšinová spoločnosť alebo aspoň väčšinové redakcie, ktoré by z neho citovali. Možné je to len vtedy, ak by tu bol ekonomický tlak, ak by ministerstvo povedalo, dáme vám peniaze, ale zjednoťte sa. Dovtedy sa bude každý sám hrať na svojom piesočku," zdôraznil.

Realita však momentálne svedčí o opačnom trende. K trom slovenským časopisom v ČR - Korene, Slovenské dotyky a Listy - pribudol nový titul, Slovenské korene. Aj on sa teraz hlási o "svoj" diel dotačného koláča sa na trhu slovenských periodík.

"Keď sa objaví nejaká nová skupina, ktorá chce vydávať časopis, tak, samozrejme, ona vždy tvrdí, že ona je tá najdôležitejšia, najvýznamnejšia, ona nesie na pleciach ťarchu celej problematiky a ona musí dostať tie dotácie," dodal Gáfrik.

Jednotlivé slovenské národnostné časopisy v ČR deklarujú, že ich náklad je od 2000 do 7000 kusov. Značná časť nákladu však pravdepodobne končí ako remitenda a čitateľov je tak podstatne menej.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt