Aktuálne správy Späť na správy
Island: Premiérka neodstúpi, ak voliči odmietnu uhradiť záväzky banky Icesave
Friday 05 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Reykjavík 5. marca (TASR) - Islandská premiérka Jóhanna Sigurdardóttir dnes vyhlásila, že nemá v úmysle odstúpiť, aj keby jej voliči vo víkendovom referende odmietli návrh vlády uhradiť záväzky skrachovanej banky Icesave, ako naznačujú prieskumy.
"Je to veľké nedorozumenie, že sa toto referendum stalo hlasovaním o dôvere tejto vláde. Nemáme v úmysle odstúpiť," povedala predsedníčka vlády novinárom po dnešnom zasadnutí vlády.
Dodala, že rokovania s Britániou a Holandskom o splatení dlhu, ktorý má Reykjavík voči týmto krajinám po skrachovaní banky Icesave, "dosiahli značný pokrok". "Nemáme príliš veľa času na ich dokončenie, pretože dopad na našu ekonomiku a podnikanie je príliš vysoký," zdôraznila.
Minister financií Steingrímur Sigfússon ju doplnil vyjadrením, že v rokovaniach s britskou a holandskou vládou budú pokračovať na budúci týždeň.
Či splácaniu islandského dlhu naozaj dôjde, však nie je vôbec isté. O medzištátnych dohodách o splácaní dlhu Londýnu a Haagu sa bude totiž na Islande rozhodovať v referende 6. marca.
Podľa prieskumov Islanďania dohovor výraznou väčšinou hlasov odmietnu. Preto chce vláda premiérky Jóhanny Sigurdardóttir dosiahnuť s veriteľskými krajinami lepšie podmienky, aby umožnila priechodnosť oboch medzištátnych dohôd.
Island musí splatiť 3,8 miliardy eur. Suma predstavuje dve tretiny jeho ročného hrubého domáceho produktu (HDP). Dlh vznikol ostrovu v severnom Atlantiku v roku 2008 po krachu jeho internetovej banky Icesave. Veriteľské krajiny pôvodne žiadali, aby islandský štát, ktorý banku znárodnil, do roku 2024 platil aj úrok 5,5 percenta. Požiadavku neskôr zmiernili na 2,75 percenta, ale nárokujú si ešte určitú úrokovú prirážku. Takto upravené podmienky sa dostali do zhody s úročením pôžičiek, ktoré v roku 2008 a 2009 poskytli ostrovu jeho severoeurópski partneri.
Pre Island má dosiahnutie dohody o splácaní dlhov Icesave zásadný význam. Medzinárodný menový fond (MMF) totiž uviedol, že pokiaľ Reykjavík nevyrieši dlhový problém s Londýnom a Haagom, neuvoľní mu prostriedky zo schváleného rámcového preklenovacieho úveru vyše 2 dolárov (1,48 miliardy eur). Súčasne Island, ktorý požiadal o vstup do EÚ, môže očakávať schválenie svojej žiadosti len vtedy, keď nebude mať nijaké problémy s členmi európskej dvadsaťsedmičky. Dohoda s Britániou a Holandskom o dlhu Icesave má preto pre Island strategický význam.
Zdroj: Reuters
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona