Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Grantová politika SR podporuje činnosť slovenských komunít v zahraničí

Bratislava 5. marca (TASR) - Výška finančných prostriedkov na podporu krajanov žijúcich v zahraničí v rámci grantového systému Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí dosahuje 1,327 milióna eur. Pre TASR to uviedla predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová.

"Úrad je zodpovedný za realizáciu grantového systému, v rámci ktorého sa na základe predkladaných projektov podporujú rôznorodé aktivity zahraničných Slovákov," dodala.

Vláda SR podľa nej v ostatných rokoch zvýšila objem finančných prostriedkov na priamu podporu našich slovenských menšín a komunít v zahraničí v rámci grantového systému úradu z pôvodných 2,65 milióna Sk (87.963 eur) na 1,327 milióna eur, pričom sa v schválenej Koncepcii štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí do roku 2015 zaviazala túto výšku finančných prostriedkov udržať.

"Slováci žijúci v zahraničí sa môžu o grantovú podporu uchádzať ako právnické osoby, ale aj ako fyzické osoby. O granty však oveľa častejšie žiadajú krajanské spolky a organizácie ako jednotlivci z radov krajanov," spresnila predsedníčka úradu.

Oblasti podpory, na ktoré krajania môžu získať dotácie, sú presne definované v zákone o Slovákoch žijúcich v zahraničí. "Sú to oblasti vzdelávania, vedy a výskumu, kultúry, oblasť informačná a oblasť médií," uviedla. Rozsah aktivít našich krajanov, ktoré možno podporiť, je veľmi široký – od podpory kultúrnych podujatí, cez edičnú činnosť, vydávanie krajanskej tlače, technické vybavenie a zariadenie subjektov, nájomné priestorov, v ktorých sa krajania stretávajú, podporu slovenských katolíckych misií až po podporu investičných zámerov.

Systém udeľovania grantov podľa Prívarovej podlieha prísnym pravidlám. V zmysle zásad uvedených v zákone na každú žiadosť Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí vypracúva posudok, ktorý sa predkladá na rokovanie grantovej medzirezortnej komisii, ktorej členmi sú zástupcovia jednotlivých rezortov nominovaní ministrami. Komisia objektívne a dôkladne posudzuje opodstatnenosť, obsah, význam žiadostí a ich reálny prínos pre slovenskú komunitu. Každý projekt sa pritom posudzuje jednotlivo.

Prívarová dodala, že Slováci žijúci v zahraničí mali možnosť okrem grantových dotácií získať podporu SR prostredníctvom veľkých investičných účelových dotácií z rezervy premiéra SR, z rezervy vlády SR, Ministerstva školstva SR a Ministerstva zahraničných vecí SR. "Menovite boli v ostatných rokoch udelené účelovo viazané dotácie napríklad na výstavbu Slovenského domu v Mlynkoch, na rekonštrukciu 21. školy s vyučovacím jazykom slovenským v Užhorode alebo na rekonštrukciu Gymnázia Jána Kollára v Báčšskom Petrovci. Špeciálna dotácia vo výške milión korún bola vyčlenená napríklad aj na podporu Ľudových novín v Maďarsku," spresnila.

Podľa predsedníčky je dôležité, že Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí zabezpečuje výkon medzivládnej dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o vzájomnej podpore národnostných menšín, v rámci ktorej sa každoročne vyčleňuje čiastka 100.000 eur, ktoré slovenská menšina v Maďarsku využíva jednak na organizovanie poznávacích pobytových táborov pre mladých Slovákov z Maďarska na Slovensku a na druhej strane na podporu rôznych kultúrnych aktivít.

Prívarová zdôraznila, že v krajinách, kde majú Slováci štatút národnostnej menšiny, im materský štát taktiež poskytuje podporu v rámci svojej vlastnej vnútornej politiky zameranej na podporu menšín žijúcich v tom ktorom štáte.

"Oveľa komplikovanejšia situácia niekedy býva v krajinách, kde Slováci nemajú štatút národnostnej menšiny a ich domovský štát im neudeľuje žiadne podpory na ich činnosť. Menšie spolky často nemajú ani vlastný priestor a sídlo spolku je umiestnené priamo v byte jeho predsedu," konštatovala s tým, že bez finančnej dotácie zo strany Slovenska by mnohé krajanské akcie a aktivity boli nerealizovateľné.

Ďalšiu významnú podporu pre Slovákov žijúcich v zahraničí v oblasti školstva a vzdelávania predstavujú podľa Prívarovej krajanské štipendiá, ktorých SR poskytuje každoročne 70. Významnou formou pomoci je tiež vysielanie učiteľov do škôl s vyučovacím jazykom slovenským v zahraničí, ale aj školy v prírode pre našich krajanov na území Slovenskej republiky, ktoré organizuje Ministerstvo školstva SR. "Komplex podpory Slovákov žijúcich v zahraničí je teda oveľa širší ako len náš grantový systém," dodala Prívarová.

Najviac žiadostí o poskytnutie grantu prichádza na Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí zo Srbska, Rumunska a z Maďarska. "Aj vo finančnom vyjadrení ide najväčšia finančná čiastka práve do týchto krajín," pokračovala s tým, že značná, ale menšia čiastka smeruje napr. do Českej republiky, Poľska, Chorvátska, ale aj do krajín západnej Európy či do Kanady a Argentíny, ale aj do Sýrie, Libanonu, či Cypru. Fenoménom je stále malý počet žiadostí od krajanov zo Spojených štátov amerických. "Napriek tomu, že ich každý rok informujeme o nových grantových kolách, stále majú v sebe zakódované, že oni sú a boli tí, čo v minulosti organizovaním rôznych zbierok významne pomáhali Slovensku. Pomaly si však začínajú uvedomovať, že doba sa zmenila natoľko, že aj im už nestačia nielen sily, ale často aj finančné prostriedky," uviedla.

Aj keď projektové žiadosti niekoľkonásobne presahujú finančné možnosti, krajania sú vláde SR za túto formu priamej podpory vďační. "Možnosť poskytovania grantov Slovákom žijúcim v zahraničí je významným motivujúcim činiteľom k organizovaniu stále nových kultúrnych podujatí, k tvorbe diel slovenských autorov a ku skvalitňovaniu života slovenských komunít v zahraničí, ale aj k prehlbovaniu vzájomných kontaktov medzi krajinami, v ktorých žijú a Slovenskou republikou," zhodnotila Prívarová.

Strategickým cieľom štátnej politiky Slovenskej republiky je prostredníctvom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí vytvárať podmienky na podporu krajanských komunít so zámerom zachovať jazykovú, kultúrnu a náboženskú identitu Slovákov žijúcich v zahraničí. Od vstupu do Európskej únie vychádzajú hlavné ciele štátnej politiky v oblasti starostlivosti o krajanov z jej európskej dimenzie, z európskeho princípu riešenia záležitostí menšín.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt