Aktuálne správy Späť na správy
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí vydal za štyri roky 3707 osvedčení
Saturday 06 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 6. marca (TASR) - Za štyri roky svojej existencie vydal Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí celkovo 3707 osvedčení Slováka žijúceho v zahraničí, z ktorých 2667 bolo vydaných pre našich krajanov v Srbsku. "Vyšší počet osvedčení putoval aj na Ukrajinu či do Rumunska," informovala TASR predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová.
Zároveň dodala, že osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí možno podľa zákona udeliť osobe, ktorá sa národným povedomím aktívne hlási k slovenskému národu a k hodnotám, ktoré reprezentujú slovenský jazyk, slovenské kultúrne dedičstvo a tradície.
"Národné povedomie sa preukazuje vyhlásením žiadateľa o výsledkoch jeho verejnej činnosti alebo písomným svedectvom krajanskej organizácie pôsobiacej v mieste jeho pobytu," spresnila. Ak takáto organizácia v mieste pobytu nie je, postačuje písomné svedectvo aspoň dvoch Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí majú pobyt v tom istom štáte ako žiadateľ.
Osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí vydáva Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí na základe písomnej žiadosti osobe, ktorá spĺňa tieto podmienky. "Žiadosť sa podáva na úrade alebo v zahraničí na zastupiteľskom úrade alebo na konzulárnom úrade Slovenskej republiky v štáte pobytu žiadateľa," informovala.
Prívarová upozornila, že osvedčenie nemožno vydať osobe, ktorá bola právoplatne odsúdená za úmyselný trestný čin alebo za čin, ktorý je podľa zákonov Slovenskej republiky úmyselným trestným činom a osobe, ktorá vykonáva činnosť poškodzujúcu záujmy Slovenskej republiky. Vydaným osvedčením jeho držiteľ nadobúda zo zákona prechodný pobyt v Slovenskej republike. Pritom mu úrad môže osvedčenie zrušiť len v prípade spáchania úmyselného trestného činu, alebo stráca platnosť, ak nadobudne v Slovenskej republike trvalý pobyt.
Na základe evidovania sa na príslušnom oddelení cudzineckej polície držiteľ osvedčenia môže požiadať už po troch rokoch nepretržitého pobytu v Slovenskej republike o udelenie štátneho občianstva. Držiteľ osvedčenia sa tiež môže zamestnať v Slovenskej republike bez povolenia úradu práce.
Novelizovaný zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí nadobudol účinnosť 1. januára 2006. V súlade s terminológiou obsiahnutou v ústave namiesto pojmu zahraničný Slovák zaviedol pojem Slovák žijúci v zahraničí. Slovákom žijúcim v zahraničí je každá osoba, ktorá nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a je štátnym občanom Slovenskej republiky alebo nie je občanom Slovenskej republiky, ale si uchováva národné povedomie a on alebo jeho predok v priamom rade má slovenskú národnosť.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona