Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Paleontológia: Našiel sa neočakávaný najstarší príbuzný dinosaurov

img

Austin/Salt Lake City 4. marca (TASR) – Novoobjavený bylinožravý plaz zo začiatku druhohôr poukazuje na skoršie vyčlenenie línie dinosaurov a pterosaurov. V časopise Nature to napísal šesťčlenný medzinárodný tím Sterlinga Nesbitta z Texaskej univerzity v Austine. Popri Američanoch v ňom boli vedci z JAR a Nemecka.

Objavili protodinosaura, čiže dinosaurom podobného plaza, ktorého nazvali Asilisaurus kongwe. V "swahilskogréčtine" to znamená niečo ako "prastarý jašterí predok". Swahilčina sa do latinizovaného gréckeho vedeckého mena dostala preto, lebo nález pochádza z okolia mesta Litumba Ndyosi na juhu východoafrickej Tanzánie.

Takého tvora nečakali – dosiaľ sa myslelo, že najbližší príbuzní dinosaurov boli o čosi menší, chodili po dvoch a živili sa mäsom. Lenže veci sa mali celkom inak.

Asilisaurus, ktorého prvé kosti našli v roku 2007, je aj vôbec prvý protodinosaurus známy z afrického triasu, úvodného útvaru druhohôr, ktorý preklenoval doby pred 251 a 199 miliónmi rokov. Má mnohé znaky dinosaurov, avšak žil pred približne 240 miliónmi rokov, a čo je podstatné – desať miliónov rokov pred najstaršími známymi dinosaurami.

Kosti najmenej 14 jedincov umožnili pomerne spoľahlivo zrekonštruovať kostru asilisaura, chýbajú iba zlomky lebky a prednej končatiny. Nájdené jedince boli vysoké v bokoch pol až jeden meter a dlhé jeden až tri metre, dosahovali hmotnosť desať až 30 kilogramov. Chodili po štyroch. Trojúholníkové zuby a zobákovité zakončenie sánky zreteľne ukazujú, že boli bylinožravé, alebo väčšinovo bylinožravé či všežravé.

Napokon, také znaky sa nezávisle vyvinuli aj dvom veľkým skupinám dinosaurov, vtákopanvým (ornithischia) a sauropodom. Vo všetkých troch prípadoch boli predmetné tvory pôvodne mäsožravé. Prechod na vegetariánstvo, za necelých desať miliónov rokov, bol v tom čase podľa všetkého evolučne výhodný, keďže ponúkal väčšiu potravnú pružnosť.

Asilisaurus je nielen nový druh a nový rod, ale vďaka jeho kostiam sa podarilo rozpoznať aj novú skupinu označovanú ako silesaury, ktoré žili v triase na celej zemeguli. Hlavný masív súše vtedy tvoril superkontinent Pangea, zoskupenie všetkých dnešných kontinentov.

Silesaury sa majú k dinosaurom ako šimpanzy k ľuďom. Podľa všetkého sa oddelili od najbližšieho spoločného predka pred približne 245 miliónmi rokov. Následne žili vedľa seba počas väčšiny trvania triasu. Zdá sa, že podobne sa vydelili aj iní príbuzní dinosaurov, ako lietajúce jaštery pterosaury a drobné jaštery lagerpetidy.

Asilisaury vedci objavili spoločne s kosťami primitívnych predkov krokodílov. "Všetci milujú dinosaury. Tieto nové dôkazy však naznačujú, že v skutočnosti boli iba jednou z niekoľkých veľkých význačných skupín zvierat, ktorých rozmanitosť takpovediac explodovala v triase, vrátane silesaurov, pterosaurov a viacerých typov krokodílích predkov," povedal Sterling Nesbitt.

Zdroje:

Nature zo 4. 3. 2010

Komuniké University of Texas at Austin a University of Utah, obe z 3. 3. 2010

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt