Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

PREMIÉR: Slovensko je priekopníkom v boji proti praniu špinavých peňazí

Bratislava 4. marca (TASR) - Vzhľadom na to, že v Európskej únii (EÚ) nie je s výnimkou Talianska, kde je vzdialene podobná trestnoprávna norma, ani jeden štát s porovnateľným zákonom o preukazovaní pôvodu majetku, dajú sa očakávať určité problémy pri jeho aplikácii na Slovensku. "Ak som uviedol, že len určitú obdobu takéhoto zákona majú Taliani a nikto iný, tak sme priekopníkmi v boji proti špinavým peniazom a obohacovaniu sa proti zákonu," vyhlásil dnes po schválení zákona a súvisiacej novely Ústavy SR predseda vlády Robert Fico.

Pôvodne schválený zákon z roku 2005 podľa premiéra nedostal žiadnu šancu byť odskúšaný v praxi, keďže išiel bezprostredne po schválení na Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý ho napokon zakázal. "Bolo by dobré, keby (tentoraz, pozn. TASR) zákon dostal nejaký čas na aplikáciu," povedal predseda vlády, podľa ktorého je povedzme z odstupu dvoch rokov praxe možné rekapitulovať, v čom zákon fungoval dobre a kde vznikli problémy. "Robíme niečo, čo tu ešte nebolo. Ak tu budú nejaké chyby, budeme na ne reagovať a budeme ich opravovať," vyhlásil.

Účelom zákona podľa neho nie je riešenie problémov medzi "susedmi, ktorí sa nemajú radi", ale extrémnych prípadov neopodstatneného nárastu majetku či už v dôsledku transformácie spoločnosti alebo kriminálnej činnosti. Z tohto dôvodu sa týka len majetku vyššieho ako 1500-násobok minimálnej mzdy, čo je približne 450.000 eur. "Je to extrémny, výnimočný a kontroverzný zákon. To nie je zákon, ktorý má celoplošne riešiť problematiku, či vie, alebo nevie vysvetliť odkiaľ má Fabiu alebo Octáviu," vyhlásil Fico.

"Je to zákon, ktorý má riešiť prípady, kedy si niekto za päť, alebo desať rokov cez kriminálnu činnosť vybuduje majetkové impérium," povedal. "Ľudia boli v poslednom období veľmi neopatrní, lebo sme takýto zákon nemali. Ja si myslím, že veľa ľudí má na svoje meno napísané obrovské množstvo nehnuteľností, majú veľké bankové účty, to sa týka aj účtov v zahraničí a títo ľudia môžu mať problém vysvetliť, odkiaľ tento majetok vzali," vysvetlil premiér.

Zákon nie je trestnoprávnou normou, preto nie je cieľom na jeho základe dokázať niekomu vinu, ale len v občianskoprávnom konaní zistiť, či je schopný preukázať pôvod svojho majetku. Ak to nedokáže, o majetok príde, čo vôbec nevylučuje snahu orgánov činných v trestnom konaní dokázať takejto osobe trestnú činnosť.

Čo sa týka otázky ústavnosti, predseda vlády nevylučuje, že hneď v prvom prípade aplikácie tohto zákona sa môže súd obrátiť na Ústavný súd (ÚS) SR pre výklad. Keďže však dnes v tejto súvislosti parlament schválil novelu ústavy, ÚS bude zákon skúmať už v kontexte jej nového znenia.

Dodal, že o schválenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku sa snaží od roku 2002 a oceňuje pozitívny prístup všetkých poslancov, koaličných, aj opozičných, ktorí ho podporili. "Je to vážny zásah do majetkových práv a tento zákon môže vyvolať veľké spory, ale museli sme niečo urobiť. Museli sme urobiť prvý krok, lebo na Slovensku prevláda dlhodobo presvedčenie, že sú tu ľudia z kriminálneho prostredia, z verejného prostredia, ktorí žijú nad svoje pomery," uzavrel premiér.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt