Aktuálne správy Späť na správy
Vysoká komisárka OSN Pillayová: Správanie sa voči Rómom sa v Európe zhoršuje
Thursday 04 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Ženeva 4. marca (TASR) - Správanie sa voči Rómom v niektorých európskych krajinách sa zhoršuje. Konštatuje to v dnes zverejnenej správe vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová.
V tejto súvislosti spomenula Slovensko, Českú republiku a Taliansko. O diskriminácii Rómov, útokoch na nich a ďalších zahraničných prisťahovalcov chce podľa agentúry Reuters hovoriť s predstaviteľmi Talianska, ktoré navštívi na budúci týždeň.
Bývalá juhoafrická právnička dnes na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve uviedla, že sa v správe zamerala na obzvlášť významné prípady porušovania ľudských práv v jednotlivých krajinách.
Porušovanie ľudských práv na Srí Lanke podľa jej slov poškodzuje nádej na zmierenie po 25 rokoch občianskej vojny. Komisárka OSN zopakovala svoju výzvu na nezávislé vyšetrenie obvinení z vojnových zločinov, ktoré počas vojny páchali všetky strany srílanského konfliktu.
Za veľmi znepokojujúce označila násilné potlačenie demonštrácií v Iráne po sporných minuloročných voľbách i následné vysoké tresty, vrátane trestu smrti, vynesené v spochybniteľných procesoch s demonštrantami, politikmi a novinármi. O zhoršujúcej sa situácii v tejto oblasti hovorila s predstaviteľmi Iránu, ktorý kandiduje na kreslo v Rade OSN pre ľudské práva.
Pillayová ďalej kritizovala pokračujúce popravy v Sudáne a zopakovala svoju výzvu na nezávislé vyšetrenie príslušníkov egyptských bezpečnostných síl, ktoré zabili neozbrojených migrantov pokúšajúcich sa vstúpiť cez Sinajskú púšť do Izraela.
Vysoká komisárka pochválila USA, ktoré sa vlani stali členmi Rady OSN pre ľudské práva po predchádzajúcom bojkotovaní jej činnosti vládou prezidenta Georgea W. Busha. Podľa Pillayovej USA dosiahli pokrok v snahe uzavrieť vojenské väzenie Guantánamo a zakázať ilegálne metódy vyšetrovania či prevozu zadržaných. "USA by mali teraz dôkladne vyšetriť obvinenia z mučenia v zadržiavacích centrách v (kubánskom) zálive Guantánamo a v (afganskom) Bagrame, vysvetliť prax, ktorá porušovala medzinárodné právo a postaviť tých, ktorí ho porušovali, pred súd," vyhlásila.
Rada OSN pre ľudské práva sa dnes rozhodla odložiť diskusiu o správe o tajnom zadržiavaní ľudí na svoje ďalšie zasadnutie v júni tohto roku.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona