Aktuálne správy Späť na správy
Biomedicína: Materské mlieko "zakúri" v tele
Wednesday 03 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Barcelona 3. marca (TASR) – Prvá konzumácia materského mlieka okamžite a s potenciálne ďalekosiahlymi dôsledkami aktivuje produkciu istej látky v pečeni novorodenca, ktorá spúšťa tvorbu tepla. Prinajmenšom v prípade myší. V časopise Cell Metabolism to oznámil šesťčlenný španielsko-americký tím, ktorý viedol Francesc Villarroya z Barcelonskej univerzity.
"Kľúčovým javom, ktorý sa musí odohrať po narodení, je prispôsobenie tela nižšej teplote prostredia voči tej, na ktorú bol plod zvyknutý v maternici. Zistili sme, že tvorbu tepla v tele novorodencov vyvoláva najmä látka FGF21 vylučovaná pečeňou v reakcii na začiatok satia materského mlieka," povedal Villarroya.
FGF21 (fibroblastový rastový faktor 21) je bielkovina. Nedávno sa zistilo, že reguluje látkovú výmenu, pričom ju po hladovaní produkuje pečeň dospelých hlodavcov a ľudí. Dokáže tiež vyliečiť metabolické poruchy obéznych a diabetických myší.
Villarroyov tím si položil otázku: Týka sa táto dôležitá metabolická úloha FGF21 aj zásadnej zmeny látkovej výmeny po vstupe novorodenca do života? Odpoveď je zreteľne kladná. V krvi myších novorodencov totiž zaznamenali prudký vzostup hladiny FGF21, ako aj aktivity génu, ktorý ju kóduje v ich pečeni. Vyvolalo to satie materského mlieka s vysokým obsahom tukov. No pri geneticky upravených myšiach, ktorým vedci vyradili istú dôležitú zložku spracovávania tukov, to nefungovalo.
Vedci potom tento popôrodný jav napodobnili tak, že hladujúcim myším novorodencom vstrekli priamo FGF21. Stúpla aktivita génov, podieľajúcich sa na tvorbe tepla v bunkách hnedého tuku – začali spotrebovávať viac energie a spaľovať viac glukózy.
Podľa Villarroya však nejde iba o popôrodný jav, dôsledky sa môžu závažne prejaviť hlboko v dospelom veku. "Veľa dôkazov ukazuje, že zmeny výkonnosti metabolizmu v štádiu plodu alebo v prvom období po pôrode, ktoré majú stravovací, genetický, environmentálny či iný pôvod, môžu zvýšiť náchylnosť jedinca v dospelosti na diabetes a obezitu. Presné mechanizmy však zatiaľ celkom nechápeme. Pozorujeme, že prirodzeným životným javom tesne po pôrode je akási explózia hladiny FGF21 v reakcii na satie materského mlieka. Teraz bude zaujímavé zistiť, či akékoľvek narušenie intenzity tohto prirodzeného javu náhodou nemá záporné dôsledky v dospelosti," povedal Villarroya.
Vyzdvihol v ostatných rokoch odhalený metabolický význam hnedého tuku, ktorý je aktívny v dospelom ľudskom organizme. Vyššia úroveň jeho aktivity môže konkrétnemu človeku prepožičiavať lepšiu odolnosť voči obezite.
Villarroya sa domnieva, že výsledky pozorované v prípade myších novorodencov platia aj pre ľudských novorodencov a azda aj pre dospelých ľudí. "Ak by sa preukázalo, že FGF21 skutočne aktivuje hnedý tuk aj u dospelých ľudí, malo by to vrcholný význam pre skúmanie zložitých metabolických chorôb," uzavrel.
Zdroje:
Cell Metabolism z 3. 3. 2010
Komuniké Cell Press z 2. 3. 2010
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona