Aktuálne správy Späť na správy
BLANÁR: Sobášny palác v Bytči je dôkazom spolupráce ŽSK s Nórskym kráľovstvom
Wednesday 03 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bytča 3. marca (TASR) – Zrekonštruovaný Sobášny palác v Bytči s najväčšou renesančnou sálou v strednej Európe je dôkazom reálnej spolupráce medzi Nórskym kráľovstvom a Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK). Pri príležitosti návštevy veľvyslankyne Nórskeho kráľovstva na Slovensku Trine Skymoen v Bytči to dnes skonštatoval predseda ŽSK Juraj Blanár.
Rekonštrukcia si podľa predsedu ŽSK vyžiadala celkové náklady 2,25 milióna eur a zrealizovala sa vďaka podpore Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu, štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a zdrojov ŽSK. „Príspevok z grantu Nórskeho finančného mechanizmu bol 954.000 eur. Spolufinancovanie ŽSK predstavovalo 5 percent, vlastná investícia cez 1,2 milióna eur a príspevok štátu 10 percent. Sme veľmi vďační, že nórsky mechanizmus bol nastavený tak, aby sme aj na takúto pamiatku mohli žiadať finančné prostriedky. Veríme, že aj v budúcnosti Nórske kráľovstvo otvorí grant pre Slovenskú republiku, aby sme mohli spolupracovať v ďalších aktivitách,“ povedal Blanár.
Nórsko prikladá podľa jeho veľvyslankyne zachovaniu kultúrneho dedičstva v Európe veľký význam. „Je to krásna budova. A keď som vkročila dovnútra, mala som ten istý pocit. Žilina má bohaté kultúrne dedičstvo a sme veľmi radi, že sme mohli podporiť obnovu jeho časti. Chcela by som podotknúť, že spolupráca bude pokračovať, lebo druhé programové obdobie bude na roky 2009 – 2014,“ uviedla Skymoen.
Sobášny palác je podľa predsedu samosprávneho kraja po rekonštrukcii využívaný ako stála expozícia Považského múzea (PM) a približuje nielen históriu Sobášneho paláca, ale aj neďalekého kaštieľa, ktorého majiteľom bol Juraj Thurzo. „Návštevníkom je prístupný dennodenne počas celého roka. Ale bude využívaný a využiteľný aj pre rôzne benefičné spoločenské akcie. Chystáme tiež projekt, ktorý umožní záujemcom práve tu spečatiť manželstvo. Samozrejme, za rešpektovania podmienok, že počas piatich rokov má palác slúžiť verejnosti bez akýchkoľvek finančných nákladov pre tých, ktorí ho budú využívať,“ dodal Blanár.
Sobášny palác v Bytči je súčasťou Kaštieľa v Bytči a patrí medzi najvýznamnejšie a architektonicky najpôsobivejšie renesančné stavby na Slovensku. Kaštieľ dal postaviť v roku 1571 František Thurzo na mieste bývalého stredovekého hradu. Za autora stavby sa považuje taliansky architekt Kilián z Milána.
Syn Františka Thurza, uhorský palatín Juraj Thurzo dal v roku 1601 postaviť takzvaný Sobášny palác. Išlo o priestrannú budovu v predhradí, venovanú slávnostným rodinným príležitostiam, najmä svadobným hostinám jeho siedmich dcér. Sobášny palác si zachoval pôvodnú podobu zo 17. storočia. Od roku 1970 je Bytčiansky kaštieľ pozostávajúci zo Sobášneho paláca, hospodárskych a obytných budov národnou kultúrnou pamiatkou. V 80-tych rokoch 20. storočia sa dostal do správy Považského múzea v Žiline.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona