Aktuálne správy Späť na správy
Francúzsko: Vedci „zabrzdili“ aljašské ľadovce
Tuesday 02 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Flagstaff 2. marca (TASR) – Odhady tempa topenia ľadovcov na Aljaške počas posledných vyše 40 rokov boli nadhodnotené zhruba o tretinu. Na celkovom globálnom obraze to však veľa nemení a tempo sa v posledných dvoch desaťročiach zrýchlilo.
V časopise Nature Geoscience to napísal päťčlenný medzinárodný tím, ktorý viedli Étienne Berthier z Toulouseskej univerzity (Francúzsko) a Erik Schaefer zo Severoarizonskej univerzity vo Flagstaffe (USA).
Vedci skúmali topenie aljašských ľadovcov v rokoch 1962 až 2006. Pôvodne sa predpokladalo, že tento jav prispieva k stúpaniu úrovne hladín morí a oceánov o približne 0,17 milimetra ročne. Nové výpočty však poukazujú na hodnotu iba približne 0,12 milimetra ročne.
To budí dojem zanedbateľne nízkych čísel, no Erik Schiefer zdôraznil, že "sa to kumuluje desaťročia". A hoci jeho tím zohľadnil tri štvrtiny všetkého ľadu na Aljaške, pripomenul, že "hovoríme o malom diele ľadu na planéte. Keď sa zarátajú masívne ľadové štíty v Antarktíde a v Grónsku, naraz sa pozeráte na podstatne vyššie tempá stúpania úrovne hladín."
Napriek tomu chce s kolegami rovnakou metodikou na báze meraní zo satelitov, akú použili na Aljaške, preveriť údaje aj z iných ľadom pokrytých oblastí.
V minulosti odhadovali vedci topenie ľadovcov z menšieho súboru. Letecky sledovali stredové línie vybraných ľadovcov a merala sa výška povrchu ľadu. Výsledky porovnávali s údajmi z 50. a 60. rokov minulého storočia a extrapolovali na ostatné ľadovce.
Spomenuté nadhodnotenie vyplynulo z ignorovania dvoch faktorov – jednak izolujúceho efektu kamennej sute na ľadovcoch, jednak tenšieho ľadu pozdĺž ich okrajov.
Étienne Berthier a Erik Schiefer s kolegami využili údaje z francúzskeho satelitu SPOT 5 a z americko-japonského satelitu ASTER. Optické snímky prerátali na výšky ľadu a porovnali s topografickými mapami ľadovcov spätne až do 50. rokov.
V článku však zdôraznili, že výsledné zníženie topenie o tretinu sa týka vyše 40-ročného obdobia. Iné výskumy na Aljaške medzitým zistili, že sa tam tempo úbytku ľadu za posledné dve desaťročia viac ako zdvojnásobilo.
"Pri súčasných projekciách klimatickej zmeny očakávame, že toto zrýchľovanie bude pokračovať," povedal Erik Schiefer.
Značné zvýšenie tempa úbytku ľadu od 90. rokov podporuje aj rozsah stúpania úrovne hladín. Jeho aktuálna hodnota 0,25 až 0,3 milimetra ročne predstavuje vyše dvojnásobok priemerného rozsahu stúpania hladín za posledných 40 rokov.
Zdroj: Komuniké Northern Arizona University z 1.3.2010
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona