Aktuálne správy Späť na správy
NRSR: Mamojkova novela vysokoškolského zákona gestorským výborom neprešla
Tuesday 02 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 2. marca (TASR) - Novela vysokoškolského zákona z dielne poslanca Mojmíra Mamojku (Smer-SD), ktorá zvyšuje vek garantov a umožňuje odborným vysokým školám udeľovať inžiniersky a magisterský titul, dnes v školskom parlamentnom výbore neprešla. Keďže výbor ako gestorský neprijal platné uznesenie k návrhu, v ktorom by odporúčal zákonodarnému zboru Mamojkovu iniciatívu schváliť, do pléna pôjde nové znenie zákona bez tohto odporúčania.
Členovia výboru neodobrili ani navrhované posunutie účinnosti novely až po ukončení komplexných akreditácií. Za návrh hlasovali štyria opoziční poslanci a ostatní štyria z radov koalície sa zdržali.
Mamojkov návrh novely zákona o vysokých školách vyvoláva rozporuplné názory. Poslanci ju síce na februárovej schôdzi posunuli do druhého čítania, podľa SNS však koaliční partneri pri hlasovaní národniarov "podrazili". Smer-SD ani ĽS-HZDS s týmto tvrdením nesúhlasia, odvolávajú sa na možnosť voľného hlasovania.
Po dnešnom rokovaní Koaličnej rady šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar uviedol, že jeho hnutie novelu podporí. Prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová potvrdila, že národniari svoj odmietavý postoj k návrhu nezmenili, a teda v pléne za jeho prijatie nezahlasujú. Zároveň predpokladá, že odporúčanie nepodporiť Mamojkovu iniciatívu dostanú aj poslanci Smeru-SD. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) však jej názor nepotvrdil. Uviedol iba, že s predkladateľom Mamojkom bude ešte o problematických bodoch hovoriť.
Národniarom novela prekáža, keďže, ako tvrdí ich minister Ján Mikolaj, "je proti zmyslu celej reformy, ktorú v rámci vysokého školstva uskutočňujeme". Podľa neho by sa ňou dehonestovala celá snaha na rozdelenie vysokých škôl podľa kvality.
Nesúhlasia s ňou ani rektori univerzít a niektorých vysokých škôl. Podľa nich by sa tým politickou cestou znehodnotili očakávané efekty komplexnej akreditácie. Z dôvodu nesúhlasu poslali členom zákonodarného zboru otvorený list, v ktorom ich žiadajú, aby novelu odmietli.
"Výzva rektorov je racionálna a myslím si, že meniť pravidlá hry počas zápasu by sa nemalo. Nemôžeme určitú sústavu škôl hodnotiť za iných podmienok ako inú," povedala minulý týždeň pre TASR Oľga Nachtmannová (Smer-SD), ktorá, ako tvrdí, nehlasovala za posunutie novely do druhého čítania. Zároveň potvrdila, že s novelou nesúhlasí a rovnako by hlasovala teraz.
Šéfka výboru Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) je naopak presvedčená, že novela je dobrá. "Jednoznačne podporujem zrušenie obmedzenia veku, čo ani pán Mamojka síce nezavádza, len zvyšuje, ale je to aspoň polkrok smerom k zrušeniu obmedzenia vekovej diskriminácie," vyhlásila Rosová, ktorá považuje vzniknutú "hystériu" okolo právnej úpravy za neopodstatnenú.
Dodala, že v klube SDKÚ-DS neprijali jeho členovia jednoznačné stanovisko k Mamojkovej novele. "To znamená, že poslanci budú hlasovať podľa vlastného názoru a uváženia," poznamenala pre TASR Rosová s tým, že v klube najsilnejšej opozičnej strany prevláda názor v prospech podpory návrhu zákona.
Exminister školstva Martin Fronc (KDH) nevidí dôvod, prečo by za novelu nezahlasoval. Svoj postoj pre TASR odôvodnil tým, že navrhovaná právna norma dáva do súladu platný zákon a problém podľa neho nie je ani posunutie vekovej hranice garantov. To, či aj celé KDH bude hlasovať za novelu, zatiaľ nevedel povedať, keďže v klube KDH vraj stále na túto tému diskutujú.
Podobne je na tom aj SMK. "Práve rokuje klub a ja ich idem informovať o tom, ako sme dopadli v našom gestorskom výbore," uviedol pre TASR bývalý šéf ministerstva školstva László Szigeti (SMK). "Zatiaľ tie názory sú také, že časť by hlasovala za, ale sú tam jednotlivci, ktorí by za prijatie zákona nezahlasovali," priblížil.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona