Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

A.BELOUSOVOVÁ: Slovenská národná strana dosiahla veľké víťazstvo a bude ich viac

Bratislava 2. marca (TASR) - Dnešný úspech zákona na podporu vlastenectva pri parlamentnom hlasovaní považuje Slovenská národná strana (SNS) za svoje veľké víťazstvo. "A bude ich viac," povedala po hlasovaní prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.

"Život aj politika je umenie kompromisu. Myslím si, že tento zákon nie je len sns-ácky. Ak ideme do podstaty, je to zákon o vlastenectve a na to si nemôže robiť patent žiadna politická strana," odôvodnila Belousovová ochotu SNS ustúpiť v pozmeňujúcich návrhoch názorom koaličných partnerov. "Smer-SD nebolo treba príliš presviedčať, už na začiatku deklarovali, že sú ochotní to podporiť, ale aj kompromisy pomohli. Akceptovali sme v pozmeňovacích návrhoch ich názory," dodala.

Podľa Belousovovej štát musí aktívne podporovať ideológiu, ktorou je "vlastenectvo ako pozitívny cit". "Neviem sa vcítiť do kolegov poslancov, ktorí sa zdržali. Toto je taká téma, že buď ste za, alebo proti," poznamenala na margo poslancov, ktorí nepodporili zákon, nevyjadrili sa však ani jednoznačne proti.

"Tento návrh zákona som nepodporil a z toho dôvodu som sa zdržal hlasovania," komentoval svoj postoj poslanec Pavol Abrhan (KDH). Zákon podľa neho nepomôže podpore vlastenectva. "Bude pôsobiť kontraproduktívne. Nebude podporou vlastenectvu, skôr bude vyvolávať rozpaky a u mladej generácie možno úsmevy," dodal Abrhan. Prekvapila ho najmä pomerne široká podpora zákona zo strany poslancov Smeru-SD. "Predpokladám, že mali rokovania a bude zase asi nejaký barter medzi SNS a stranou Smer-SD," odhadol Abrhan.

"To môžem úplne vylúčiť," reagoval na Abrhana poslanec Smeru-SD Ján Podmanický. "Bolo to na normálnom rozhodovaní každého jedného poslanca, nebol žiaden nátlak a žiadne odporúčania," vyhlásil. Väčšinu poslancov Smeru-SD podľa neho presvedčili pozmeňujúce návrhy, ktorými SNS pristúpila ku kompromisu. "Pán predseda parlamentu požadoval ešte niektoré ďalšie zmeny, keďže jeho požiadavka nebola celkom naplnená, nehlasoval napokon za tento návrh zákona," reagoval Podmanický na rozhodnutie Pavla Pašku nehlasovať.

"Návrh vlasteneckého zákona podávali poslanci, ktorí vlastencami ani nie sú," stručne reagoval na schválenie zákona predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Jedným z poslancov, ktorí hlasovali proti návrhu zákona, bol aj František Mikloško (nezávislý). "Slováci sú frustrovaní sami zo seba, všetci sa alibisticky zdržali," vyhlásil na margo postoja väčšiny slovenských opozičných poslancov. "Myslím si, že takéto zákony vlastenectvo len kazia. Vlastenectvo napríklad znamená mať rád svoju krajinu a neokrádať ju," uzavrel Mikloško.

Poslanec József Berényi (SMK) nemá problém so slovenskou hymnou, no odmieta spôsob, akým ju vnucuje SNS vlasteneckým zákonom. "Zákon do určitej miery vnucuje, aby žiaci počúvali a niekedy možno aj spievali hymnu. To nie!" vyhlásil Berényi, ktorý očakáva snahy o zneužívanie vlasteneckého zákona najmä na zasadnutiach zastupiteľstiev na južnom Slovensku.

"Tí, ktorí to predkladali, väčšinou nemajú dobré úmysly voči menšinám a najmä voči maďarskej menšine, takže viem si predstaviť, že budú takéto snahy," zdôvodnil svoju obavu Berényi. On sám na základe vynútenia hymnu spievať nemieni. "Ja hymnu spievať nebudem. Rád spievam to, čo si myslím, že treba v danom okamihu spievať, ale takto je to vnútené. Tie vynútené veci ma nelákajú," vysvetlil.

Berényi si naďalej myslí, že vlastenectvo sa nedá vybudovať na základe zákona, predpisov a donucovacích prostriedkov. "Dá sa vybudovať prostredníctvom dobrej politiky, uplatňovania ľudských práv, hospodárskeho rastu a tak ďalej, a vôbec nie takýmto spôsobom," doplnil.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt