Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Balázs: Program Východného partnerstva EÚ treba naplniť programom

Budapešť 2. marca (TASR) – Program Východného partnerstva Európskej únie (EÚ) je potrebné naplniť konkrétnym programom. Vyhlásil to po dnešnej rozšírenej schôdzke ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Budapešti šéf maďarskej diplomacie Péter Balázs, podľa ktorého cieľom je najmä napomôcť demokratizačnému procesu, budovaniu trhového hospodárstva, a uľahčeniu vízového režimu v krajinách partnerstva.

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák podotkol, že dnešná diskusia pomohla viac konkretizovať očakávania či predstavy jednej aj druhej strany, teda Európskej únie aj partnerských krajín.

"Myslím si, že je správne, že vnútri EÚ je skupina krajín a do tejto skupiny patrí aj Slovensko, ktorá má väčší záujem o tento projekt, a že my by sme mali byť tí, ktorí by mali prichádzať s konkretizáciou projektov s tým, aby sme definovali, naplnili tento projekt obsahom," konštatoval pre TASR Lajčák.

Balázs pred novinármi poznamenal, že účastníci navrhli rozšírenie hospodárskych vzťahov, zriadenie dohôd o voľnom obchode, prepojenie energetických a dopravných sietí. Návrhy predložia Európskej komisii, dodal maďarský minister.

Na podujatie, ktoré zorganizovalo Maďarsko ako predsedajúca krajina štvorky, pozvali zástupcov šiestich krajín zaradených do programu Východného partnerstva. V rámci tohto programu chce EÚ rozvíjať vzťahy s Ukrajinou, Bieloruskom, Moldavskom, Arménskom, Gruzínskom a Azerbajdžanom.

Ďalšími účastníkmi schôdzky boli aj predstavitelia partnerov Maďarska v rámci súčasného predsedníckeho tria v EÚ – Španielska a Belgicka, ako aj Švédska, ktoré spolu s Poľskom pôvodne program Východného partnerstva navrhli. Prítomný bol komisár Európskej komisie (EK) zodpovedný za rozšírenie a európsku susedskú politiku Štefan Füle.

EÚ chce v rámci iniciatívy Východného partnerstva budovať bližšie vzťahy s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. Rozšírením pomoci a dohodami o partnerstve chce dosiahnuť demokratické a protrhové zmeny v týchto krajinách, v rámci iniciatívy im však neponúka členstvo v únii. Program je vnímaný ako snaha zmenšiť vplyv Ruska v týchto krajinách.

Východné partnerstvo navrhovali Švédsko a Poľsko ako protiváhu Francúzskom presadzovanej iniciatívy na posilnenie vzťahov v Stredomorí.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt