Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Britský veľvyslanec: USA sa zamerali na Irak krátko po útokoch z 11. septembra

Londýn 26. novembra (TASR) - Bývalá americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová hovorila s britskými predstaviteľmi o otázke Iraku len niekoľko hodín po útokoch v USA z 11. septembra 2001. Pred britskou komisiou vyšetrujúcou vojnu v Iraku to dnes uviedol niekdajší veľvyslanec Británie v USA Christopher Meyer.

Meyer, ktorý pôsobil ako veľvyslanec vtedajšieho britského premiéra Tonyho Blaira vo Washingtone v rokoch 1997-2003, podľa vlastných slov hovoril s Riceovou 11. septembra 2001. "Povedala, že niet pochýb, že toto bola operácia al-Káidy, že práve preverujeme, či by tam nemohlo byť nejaké spojenie so Saddámom Husajnom," povedal komisii počas tretieho dňa výpovedí.

Vyjadrenie Meyera naznačuje, že Spojené štáty rýchlo spojili útoky z 11. septembra so Saddámovým režimom. O niekoľko rokov neskôr bola vláda prezidenta Georgea W. Busha nútená priznať, že nenašla žiadne spojenie medzi Saddámom a útokmi v USA.

Meyer uviedol, že pred útokmi v USA boli predstavitelia Bushovej zahraničnej politiky, ktorí boli podľa neho známi ako "Vulkáni", najviac znepokojení Ruskom, nie Irakom. Pred svojím zvolením Bush pripustil, že je slabý v oblasti zahraničnej politiky, a za svoje priority považoval Rusko a protiraketovú obranu.

Na prvých rozhovoroch po teroristických útokoch Blair vyjadril presvedčenie, že je potrebné sa ostro zamerať na al-Káidu a Afganistan, povedal bývalý vyslanec. Do kľúčového stretnutia na Bushovom ranči v Texase v apríli 2002 sa však postoje voči Iraku sprísnili. Podľa kritikov vojenského zásahu prisľúbil podporu zmeny režimu v Iraku práve na tejto schôdzke, a to rok pred schválením misie britským parlamentom.

Otázku o tom, kedy sa vojna v Iraku stala neodvratnou, označil Meyer za "čertovsky ťažkú" na odpovedanie. "Neodvratné bolo to, že Američania sa išli roztrhnúť, aby vykonali určenú líniu zmeny režimu," vyhlásil.

Do decembra 2002 však zmena irackého režimu silou nebola jedinou možnosťou. Riceová podľa Meyera dúfala, že "tlak donucovacej diplomacie" prinúti Saddáma odísť do exilu alebo podnieti v krajine vnútorný prevrat. Británia zdôrazňovala, že snahy zvýšiť tlak na Irak prostredníctvom OSN neboli "nemužným, poľutovaniahodným, európskym nedostatkom vôle", ale "chytrým plánom, ako dostať" Saddáma, dodal bývalý veľvyslanec.

Zdroj: AP

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt