Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

NRSR: Ficova novela Ústavy SR pôjde do pléna bez odporúčania gestorského výboru

Bratislava 1. marca (TASR) - Návrh novely Ústavy SR od premiéra Roberta Fica, ktorý súvisí s jeho ambíciou presadiť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, pôjde do pléna bez odporúčania Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR. Ten ako gestorský výbor k tomuto návrhu dnes totiž neprijal platné uznesenie, v ktorom by zákonodarnému zboru odporúčal novelu schváliť.

Keďže ide o zmenu najvyššieho zákona štátu, za uznesenie výboru musela zahlasovať ústavná väčšina jeho členov, teda aspoň osem poslancov. Prítomných však bolo iba sedem z 12 zákonodarcov a z toho len šiesti hlasovali za prijatie uznesenia. Hlasujúcich poslancov Smeru-SD podporili aj Daniel Lipšic z KDH a Peter Miššík z SDKÚ-DS. Poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová sa hlasovania zdržala.

O prijatie platného uznesenia sa ústavnoprávny výbor pokúšal už minulý týždeň. Ani vtedy však predseda vlády nepresvedčil dostatočný počet jeho členov, aby plénu odporučili schváliť navrhovanú novelu. Na prijatie platného uznesenia bolo síce prítomných dosť členov výboru, no z desiatich sa traja zdržali. Výsledok hlasovania tak bol rovnaký ako dnes.

Šéf výboru Mojmír Mamojka (Smer-SD) je presvedčený, že navrhovaná zmena ústavy je postačujúca a hlbšie treba hovoriť o návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku, s ktorým novela najvyššieho zákona štátu súvisí. Domnieva sa však, že oba návrhy v pléne prejdú.

Lipšic si naďalej myslí, že šéf kabinetu nemá záujem o prijatie zákona, ktorý bude ústavne nepriestrelný, a počíta s tým, že po jeho prijatí ho Ústavný súd SR opäť zruší.

Potrebu prijatia zákona o preukazovaní pôvodu majetku a s ním súvisiacej novelizácie Ústavy SR odôvodnil Fico ešte 4. februára tým, že existuje naliehavý verejný záujem, aby príslušné štátne orgány boli spôsobilé účinne zakročiť proti osobám preukázateľne žijúcim nad svoje pomery a je u nich podozrenie, že podstatná časť ich majetku pochádza z nepoctivých zdrojov. "Slovenskú spoločnosť totiž dlhodobo traumatizuje a demoralizuje skutočnosť, že príslušné štátne orgány nie sú spôsobilé účinne zakročiť proti takýmto osobám," argumentoval. Preto navrhol zmenu Ústavy SR, na základe ktorej by majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom nepožíval právnu ochranu.

Zároveň má platiť, že "iné zásahy do vlastníckeho práva možno dovoliť iba vtedy, ak ide o majetok nadobudnutý nezákonným spôsobom alebo z nelegálnych príjmov a ide o opatrenie nevyhnutné v demokratickej spoločnosti pre bezpečnosť štátu, ochranu verejného poriadku, mravnosti alebo práv a slobôd iných".

Lipšic vtedy podotkol, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku by mala dopĺňať aj novela Trestného zákona. Tá by mala zakotviť trest obligatórneho prepadnutia majetku v prípade odsúdenia pre kvalifikované trestné činy, konkrétne aj pre korupciu.

Ak by bola právna norma schválená v predloženej podobe, tak osobám alebo firmám by hrozilo prepadnutie nelegálne nadobudnutého majetku v prospech štátu. Finančná polícia má podávať návrh prokurátorovi na začatie konania o podozrivom majetku, ktorý bude presahovať preukázateľné príjmy o 1500-násobok minimálnej mzdy. Prokurátor potom podozrivého vyzve, aby do 30 dní vysvetlil alebo dokázal, ako majetok získal. O jeho prepadnutí by napokon rozhodol súd.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt