Aktuálne správy Späť na správy
ZOH10: Slovenské medaily pribúdajú, už ich je 20+4, SOV vyplatí cca 350.000 eur
Monday 01 March 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Vancouver 1. marca (TASR) - Iba alebo lepšie povedané už traja športovci získali v histórii samostatných zimných olympiád medailu pre Slovensko. Pilotný medailista, spred štyroch rokov strieborný snoubordista Radoslav Židek vo Vancouveri chýbal. Avšak potvrdilo sa, že na veľkolepom podujatí štartovali iní skúsení borci, ktorých zdobia cenné kovy z iných vrcholových podujatí, teda najmä z MS, ME, či SP.
V plnej miere to fantastickým ťažením demonštroval biatlonový rutinér Pavol Hurajt. Už piate a siedme miesto boli veľkým úspechom a keď k tomu pridal bronz, bolo že to v slovenskom tábore radosti. A to už Anastasia Kuzminová mala zlato i striebro v konkurencii biatlonovej kráľovnej Neunerovej z Nemecka.
No medzi letom a zimou na hrách je v slovenských podmienkach stále výrazný rozdiel. Na OH, najmä zástupcovia vodných športov, zbierajú aj tie najcennejšie medaily v pravidelnom rytme a tak Hochschornerovci (vodný slalom) sú už držiteľmi troch zlatých, Michal Martikán (vodný slalom) má po dve zlaté a po dve strieborné medaily, Elena Kaliská (do tretice vodný slalom) má dva najcennejšie kovy. Dve striebra zdobia Martinu Moravcovú (plavkyňa), potom nasleduje bronzovo-strieborná sága štvorkajaku a striebro Slavomíra Kňazovického (kanoistika). Spolu s ním sú v bilancii na jednej úrovni aj prví dvaja zástupcovia suchozemských odvetví, teda Jozef Krnáč (džudo) a Zuzana Štefečeková (strelectvo), dva bronzy má Jozef Gönci (strelectvo), po jednom David Musuľbes (zápasenie) a opäť vodák Juraj Minčík. Celkovo teda 20 letných a 4 zimné kovy.
Zimná olympiáda je kompletne o vode, samozrejme v pevnom skupenstve snehu a ľadu. A hoci sú Židek, Kuzminová a Hurajt v štyroch čisto slovenských hrách osamotení, vo federálnej histórii figurujú naozaj v prominentnej spoločnosti. Kuzminová sa zlatom pridala ku krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi, ktorý žiaľ v historickej tabuľke nástupnícky patrí Čechom. Medaily získali aj slávni hokejisti, na čele s Vladimírom Dzurillom (striebro, dva bronzy), Jozefom Golonkom (striebro, bronz), či Igorom Libom (striebro, bronz). Striebro majú na konte aj krasokorčuliar Karol Divín, lyžiarka Gabriela Slobodová-Sekajová, bronz zdobí krasokorčuliara Jozefa Sabovčíka a prirodzene celý rad hokejistov.
Dvaja členovia slovenskej výpravy vyrovnali vo Whistleri rekordnú métu Márie Jasenčákovej. Slovenská sánkarská legenda absolvovala v rokoch 1980 až 1998 celkovo päť ZOH a to sa podarilo už iba v letnom vydaní plavkyni Martine Moravcovej (1992 až 2008). Na vancouverských hrách ich napodobnili bežec na lyžiach Ivan Bátory a biatlonistka Martina Halinárová, ale tento štartový míľnik je asi to jediné, na čo budú s Whistlerom dobre spomínať... Štyri účasti zaregistrovali Bátoryho kolega Martin Bajčičák i hokejisti Miroslav Šatan a Ľubomír Višňovský. U Šatana je to čosi ako 4,5 účasti, pretože v Nagane bol priamo v dejisku pripravený reprezentovať, ale jeho spoluhráči sa nekvalifikovali do hlavnej fázy.
Slovenský olympijský výbor vypísal pre olympijského víťaza prémiu 45.000 eur a vyplatí ju Kuzminovej. Ale to nie je všetko, biatlonistka dostane ešte 35.000 za striebro a 4000 za 8. miesto, teda celkovo 84 tisíc eur. Bronzový Hurajt si prilepšil o 25.000, plus bonusy za 5. miesto 10.000 a za 7. miesto (6000), celkovo teda 41.000. Židek dostal za turínske striebro 600.000 korún, biatlonista Marek Matiaško 150.000 za 5. miesto a za rovnakú priečku si hokejisti rozdelili 2 milióny. Teraz dostali za o jednu priečku vyššie po 9000 eur na každú z 23 hláv hráčskeho kádra. Určité percento z tejto sumy dostanú aj členovia realizačného tímu, podobne to funguje aj u biatlonistov a tak SOV v spolupráci s Ministerstvom školstva SR vyplatí na prémiách okolo 350 eur.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona