Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Kuba: Štyria väznení disidenti a novinár začali protestnú hladovku

Havana 26. februára (TASR) - Štyria väznení kubánski disidenti a novinár začali hladovku na protest proti úmrtiu aktivistu Orlanda Zapatu Tamaya. Oznámila to dnes organizácia zastrešujúca odporcov kubánskeho komunistického režimu.

Hladovku začali Diosdado González Marrero, Eduardo Díaz Freitas, Fidel Suárez Cruz a Nelson Moliné Espino, ktorí si odpykávajú tresty v prísne stráženej väznici v provincii Pinar del Río.

K hladujúcim väzňom sa pridal aj novinár Guillermo Farinas vo svojom dome vo Villa Clara v centrálnej časti Kuby, ktorý od stredy neje ani nepije vodu. Farinas v minulosti absolvoval už niekoľko protestných hladoviek.

Zapata (42) zomrel v utorok v havanskej nemocnici po vyše 80 dňoch hladovky, ktorou protestoval proti zlým podmienkam svojej väzby. Kubánske úrady ho zatkli pri veľkom zásahu voči disidentom v marci 2003 a odsúdili na 36 rokov väzenia. Zapatova smrť vyvolala rozsiahle medzinárodné pobúrenie.

Podľa odhadov Kubánskej komisie pre ľudské práva a národné zmierenie (CCDHRN) je na ostrove zhruba 200 politických väzňov. Kubánska vláda to popiera a tvrdí, že všetci väzni boli legálne odsúdení za spáchané trestné činy.

Zdroj: DPA, AP

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt