Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Nemec Klaus Fuchs odovzdal sovietom tajné materiály o zostrojení atómovej bomby

Bratislava 26. februára (TASR) - Vo Veľkej Británii odsúdili 1. marca 1950 nemeckého jadrového fyzika, doktora Klausa Fuchsa, na 14 rokov odňatia slobody za informovanie sovietskej vlády o atómových tajomstvách USA a Veľkej Británie.

16. júla 1945 uskutočnili USA v púšti Nového Mexika v rámci supertajného "Projektu Manhattan" vôbec prvý test atómovej bomby. To, čo bolo tajomstvom pre celú Ameriku, však nebolo tajomstvom pre sovietsku spravodajskú službu, ktorá už v septembri 1941 dostala v Londýne informácie o zasadnutí tzv. Uránového výboru a písomné dôkazy o tom, že britská vláda uvažuje o vytvorení ničivej bomby, založenej na využití atómovej energie. O "Projekte Manhattan" dostala Moskva správu v novembri 1941, keď sa začal realizovať v USA.

Hlavnou úlohou ruskej spravodajskej služby v tom čase bolo získavanie vedecko-technických informácií o vývoji jadrových zbraní vo Veľkej Británii a USA, čo by uľahčilo ich zostrojenie aj v ZSSR. Zainteresovaní boli agenti – vedci, inžinieri či technici, ktorí sa touto problematikou zaoberali vo výskumných laboratóriách uvedených krajín. Americké spravodajské služby však okolo pracovníkov, koncentrovaných v Los Alamos, vytvorili nepriepustný múr utajenia, ktorý nebolo ľahké prekonať.

V novembri 1943 pricestovali do Los Alamos z Londýna poprední vedci, vrátane Klausa Fuchsa, člena Komunistickej strany Nemecka, ktorý utiekol pred nacistami do Veľkej Británie. Fuchs predtým viedol výskum rýchlych neutrónov na Birminghamskej univerzite a ešte v Anglicku začal spolupracovať s ruskou spravodajskou službou. K tomuto kroku sa rozhodol s cieľom neutralizovať snahy nacistického Nemecka získať jadrové zbrane a na základe svojho idealistického presvedčenia, že krajina Sovietov je nádejou pre celé ľudstvo.

Počas svojej spolupráce s ruskou spravodajskou službou Fuchs odovzdal sovietskej strane supertajné materiály týkajúce sa zostrojenia jadrovej bomby. Neskôr pre kontakt s Fuchsom ruské spravodajské centrum navrhlo používať styčného agenta. Stal sa ním Harry Gold, ktorý sa s Klausom Fuchsom stretol začiatkom februára 1944 v New Yorku, koncom februára mu Fuchs dodal správu o podrobnostiach prvej atómovej bomby. Po návrate do Anglicka poskytol Fuchs od jesene 1947 do mája 1949 dôstojníkovi NKVD Alexandrovi Feklisov-Eugenovi stovky stránok dokumentácie: údaje o reaktoroch, výrobe plutónia, o jadrových uránových reaktoroch, základnú schému vodíkovej bomby a teoretické výpočty pre jej zostrojenie, výsledky testov amerických atómových bômb na atole Eniwetok.

FBI sa na základe rozsiahleho pátrania v ruskej špionážnej sieti nakoniec podarilo Fuchsa odhaliť a vydať ho britskej kontrarozviedke.

V roku 1950 nemeckého fyzika obvinili zo špionáže v prospech ZSSR, Fuchs sa k svojej špionážnej činnosti priznal. V tom istom roku ho odsúdili na 14 rokov väzenia. V roku 1959 ho prepustili, emigroval do Nemeckej demokratickej republiky, kde zomrel v roku 1988. Kremeľ spočiatku Fuchsove aktivity popieral, až neskôr priznal, že Sovietsky zväz vyrobil atómovú bombu prevažne na základe podkladov, ktoré im poskytol Klaus Fuchs.

www.technet.idnes.cz, svr.gov.ru, www.elib.ru, www.valka.host.sk, www.krimi-fakt.pvsp.cz

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt