Aktuálne správy Späť na správy
Paleontológia: Nový dinosaurí obor
Wednesday 24 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Provo 24. februára (TASR) – V americkom štáte Utah objavili dosiaľ neznámy druh veľkého bylinožravého dinosaura, príbuzného známych brachiosaurov.
V článku pre časopis Naturwissenschaften to napísal štvorčlenný tím, ktorý viedli Daniel Chure z amerického národného pamätníka Dinosaur National Monument pri Vernale a Brooks Britt z Univerzity Brighama Younga v Provo (obe inštitúcie štát Utah, USA).
V bývalom pieskovcovom lome vo východnom Utahu, ktorý je dnes súčasťou dinosaurieho pamätníka, sa okrem množstva iných kostí našli až štyri lebky jedincov z nového druhu, z toho dve úplné. Nálezisko patrí do geologickej formácie Cedar Mountain a nachádza sa iba niekoľko stoviek metrov od bývalého návštevníckeho strediska.
Úplné lebky sú vzácne, pretože sa zachovali iba pri ôsmich z vyše 120 známych druhov sauropodných dinosaurov, ku ktorým patrí nový druh. Sauropody boli obrovské štvornohé tvory s dlhým chvostom a krkom, na konci ktorého mali pomerne malú hlavu. Bola ľahko stavaná a preto sa aj horšie zachováva. Podľa chrupu sa živili rastlinnou potravou.
Nový druh žil v druhohornej kriede pred približne 105 miliónmi rokov, o 45 miliónov rokov neskôr ako jeho blízky príbuzný brachiosaurus, známy aj z filmu Jurský park.
Vedci svoj objav pomenovali Abydosaurus mcintoshi. Prvá časť mena, rodová, sa týka lokality Abýdos, ako sa po grécky nazýva sväté mesto ležiace západne od Nílu v hornom Egypte (egyptsky Abdžu, prv prepisované Ebózev: dnes dedina el-Arába el-Medfúna), kde mala byť pochovaná hlava boha Usireva; druhá časť, druhová, je poctou americkému paleontológovi Jackovi McIntoshovi, odborníkovi na sauropody.
Všetky štyri nájdené abydosaury boli mladé jedince. No aj tak mali na nohách väčšie prsty, než je ľudská ruka.
Nálezy úplných abydosaurích lebiek osvetľujú spôsob obživy týchto obrov. "Potravu neprežúvali, jednoducho ju odtrhli a prehltli. Objem lebky predstavoval iba dvojstotinu objemu ich tela a nemali dôkladný žuvací systém," povedal Brooks Britt.
Sauropodom sa zuby menili počas celého života. V jure, strednom období druhohôr, mali pestrú paletu tvarov zubov. V závere druhohôr, na konci kriedy, ich však už mali úzke ako ceruzky. Abydosaury z polovice kriedy sú v tomto ohľade niekde v strede – prejavuje sa u nich trend k menším zubom a rýchlejšej výmene zubov.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona