Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Klimatológia: V Antarktíde mizne pobrežný ľad

Reston 24. februára (TASR) – Dlhodobé monitorovanie juhu Antarktického polostrova zaznamenalo všeobecný ústup tamojších ľadových šelfov, zvlášť po roku 1990. Mizne tým prekážka, ktorá brzdí zvyšovanie hladiny morí ľadom z kontinentu.

V špeciálnej správe to oznámil tím Jane Ferrignovej z Amerického geofyzikálneho inštitútu (USGS) v Restone v štáte Virgínia. Na tomto projekte USGS spolupracovala s odborníkmi z British Antarctic Survey (BAS) - s využitím pomoci Scottovho ústavu pre polárny výskum – a nemeckého Spolkového úradu pre kartografiu a geodéziu.

Vedci ako prví zdokumentovali, že všetky príbrežné ľadové čelá v oblasti Palmerovej zeme na juhu Antarktického polostrova, ktorý mieri k Južnej Amerike, všeobecne ustupovali v celom skúmanom období (1947-2009), no najvýraznejšie po roku 1990.

Výskumníci USGS už predtým doložili, že ľadové čelá ustupovali vo väčšine v iných častí Antarktického polostrova na prelome 20. a 21. storočia.

Ľadové šelfy sú zaľadnenie na morskej hladine, ktoré prilieha ku kontinentu, v tomto prípade k Antarktíde. V podstate zadržiavajú pohyby hlavného antarktického ľadového štítu, ktorý pokrýva 98 percent kontinentu. Narušovanie šelfov uľahčuje pohyb hraničných ľadovcov a ľadových prúdov do morí, ktorý primárne prispieva k stúpaniu úrovne hladín.

"Tento výskum je súčasťou väčšieho projektu USGS, ktorý ako prvý podrobne skúma celú pobrežnú líniu Antarktídy, čo je veľmi dôležité, lebo antarktický ľadový štít obsahuje 91 percent ľadovcov na Zemi. Úbytok ľadových šelfov je dôkazom účinkov globálneho otepľovania. Musíme byť v strehu, nepretržite pozorovať a usilovať sa pochopiť, ako sa mení náš klimatický systém," povedala Jane Ferrignová.

Antarktický polostrov sa v rámci Antarktídy mení najrýchlejšie, pretože je najviac vzdialený od južného pólu. Strata ľadu z jeho šelfov tak môže predpovedať zmeny v iných častiach Antarktídy a ostatného sveta, ak bude pokračovať otepľovanie.

Osobitne zaujímavý je práve ústup ľadu pri južných brehoch Antarktického polostrova, pretože tam v jeho rámci vládnu najnižšie teploty. Ak tam šelfy miznú, potvrdzuje to, že otepľovanie už zasiahlo celý Antarktický polostrov. Výskum opísaný v najnovšej správe sa týka piatich veľkých ľadových šelfov: Wilkinsovho, Juraja VI., Bachovho, Stangeovho a južnej časti Larsenovho. Pritom iba Wilkinsov šelf stratil od roku 1998 vyše 4000 kilometrov štvorcových ľadu.

Zdroj: Komuniké U.S. Geological Survey z 22. 2. 2010

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt