Aktuálne správy Späť na správy
Technológie: Elektrina z pohybov tela
Friday 26 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Princeton 26. februára (TASR) – Nový materiál umožňuje vyrábať elektrickú energiu na základe využitia chôdze, dýchania a iných prirodzených pohybov tela. Hodí sa ako pohon najrôznejšej elektroniky, od mobilných telefónov po kardiostimulátory.
V časopise Nano Letters to oznámil šesťčlenný tím Michaela McAlpinea z Princetonskej univerzity v štáte New Jersey.
Ide o pružné, biologicky zlučiteľné gumové filmy použiteľné ako základ systémov získavajúcich energiu, ktoré možno implantovať, alebo nosiť na tele či na odeve.
Príkladom je získavanie energie z pohybov pľúc pri dýchaní – tá by mohla slúžiť najmä pre pohon kardiostimulátorov. Súčasné modely týchto kľúčovo dôležitých zdravotníckych pomôcok totiž vyžadujú batérie, ktoré sa musia po každých niekoľkých rokoch chirurgicky vymieňať, čo logicky prináša riziko infekcie a iných komplikácií.
Michael Mc Alpine s kolegami si uvedomili základnú situáciu: Moderná elektronika vrátane spotrebnej vyžaduje čoraz menej elektrickej energie. To prinajmenšom v prípade niektorých zariadení otvára cestu k náhrade batérií elektrinou získavanou z pohybov tela.
Prirodzene vhodné sú tu piezoelektrické materiály, ktoré vyrábajú elektrinu pri natiahnutí, alebo naopak pri stlačení. Má to však háčik, lebo ich výroba predpokladá teploty vyše 537 stupňov Celzia, čo sa neznáša so spomenutými gumovými filmami.
Tím Michaela McAlpinea to však prekonal novou výrobnou metódou. Vďaka nej konečne možno pridať nanometrové pásiky titanátu olovnato-zirkoničitého (PZT), ktorých každé vlákno je hrubé iba asi ako jedna päťdesiattisícina hrúbky ľudského vlasu, k pruhom pružnej silikónovej gumy. Voľba PZT bola jasná – patrí k najúčinnejším piezoelektrickým materiálom. Na elektrinu premieňa až 80 percent mechanickej energie.
Skombinovaním PZT so silikónovou gumou vznikol supertenký film, ktorý vedci nazvali "piezoguma". Javí sa ako skvelý kandidát na získavanie energie z pohybov tela.
Zdroj: Komuniké American Chemical Society z 24. 2. 2010
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona