Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

J.FIGEĽ: Vyzývam vládu, aby bezodkladne splnila svoje záväzky voči projektu EHMK

Košice 25. februára (TASR) - Slovensko a zvlášť Košice so svojím okolím dostali mimoriadnu poctu, že boli vybrané spolu s Marseille ako reprezentant európskej kultúry v roku 2013, povedal dnes pred novinármi predseda KDH Ján Figeľ. „Chcem pripomenúť veľmi dôležitý záväzok vlády pripraviť a schváliť celoštátnu investíciu tak, aby sa všetky prípravy mohli realizovať už od tohto roku. Ak sa tak nestane, projekt sa tak, ako bol zadaný, v značnej miere nezvládne,“ uviedol Figeľ. Reagoval tým na informácie z Magistrátu mesta Košice a z neziskovej organizácie EHMK 2013 o tom, že sľúbené investície do projektu zo strany vlády meškajú.

„Slovensko môže byť už teraz hodnotené veľmi otázne,“ prízvukoval Figeľ. Podľa neho by mala vláda čo najskôr schváliť to, čo prisľúbila. Podotkol, že Košice by mali pripraviť správu pre monitorovací panel Európskej komisie, pričom financovanie projektu mešká už viac ako pol roka. „Ako bývalý komisár aj ako predseda hnutia vyzývam vládu, aby tak bezodkladne urobila. Ide o veľa,“ dodal Figeľ. Z vlastných skúseností vie, že tam, kde projekt EHMK zvládli dobre, priniesol pre konkrétne mestá veľké príjmy, napríklad cez turizmus, cestovný ruch a nové formy rozvoja. „Sú však aj príklady toho, že sa celé projekty spolitizovali, sľuby zostali sľubmi a celé mestá aj regióny trpia naďalej,“ uviedol Figeľ.

Vláda však tvrdí, že svoje záväzky si plní. „Ministerstvo kultúry odmieta zavádzajúce informácie členov tímu EHMK, že vláda SR si neplní svoje záväzky a svojou údajnou nečinnosťou ohrozuje realizáciu projektu EHMK Košice 2013," uviedol hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár 23. februára pre regionálny denník. To, že prostriedky doteraz neprišli, zdôvodnil časovým sklzom, ktorý „je spôsobený nesúladom projektu s existujúcimi podmienkami čerpania, ktoré boli schválené ešte pred oznámením výsledkov súťaže o titul EHMK 2013,“ dodal Bednár.

Podľa Figeľa je pre Slovensko ďalej potrebná oveľa dynamickejšia regionálna politika. Uviedol, že namiesto jedného regionálneho operačného programu by bolo treba zriadiť tri, aby čerpanie fondov bolo efektívnejšie a transparentnejšie. Dodal, že vláde sa nedarí zastaviť narastajúce rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. „Ak v Bratislave sa životná úroveň podľa prepočtu hrubého domáceho produktu na obyvateľa pohybuje na úrovni 160 percent európskeho priemeru, na východnom Slovensku je to len 46 percent,“ spresnil predseda KDH. Východ je podľa neho dlhodobo posledný takmer vo všetkých ukazovateľoch ekonomickej, životnej a sociálnej úrovne obyvateľov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt