Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

TRNAVA: Výstava novín Slovákov žijúcich v západnej Európe

Trnava 24. februára (TASR) – Výstavu novín a časopisov Slovákov, žijúcich v západnej Európe otvorili dnes na Trnavskej univerzite (TU). Úrad pre Slovákov žijúcich  v zahraničí (ÚSŽZ)  na nej predstavuje zhruba štyridsať titulov, ktoré vychádzali na európskom kontinente v priebehu 20. storočia. Niektoré z nich si kontinuitu udržali dodnes, niektoré zanikli a príchodom nových médií sa niektoré presunuli na internet. "Periodická tlač je významnou súčasťou kultúrnych aktivít Slovákov v zahraničí, o predstavenie ktorých usilujeme," povedala pre TASR autorka výstavy, riaditeľka odboru kultúry na ÚSŽZ Ľubica Bartalská. V minulosti podľa jej slov vydávali Slováci okolo 300 svojich novín a časopisov, z toho prevažnú väčšinu, až 230, v USA. "V Európe sa tejto iniciatívy chytili účastníci prvej vlny vysťahovalectva v 30-tych rokoch uplynulého storočia vo Francúzsku a Belgicku," informovala Bartalská. V 60-tych rokoch sa pridali krajiny Škandinávie a po roku 1990 Írsko, kam odišlo za prácou niekoľko tisíc Slovákov.

Výstavu novín a časopisov Slovákov v jedenástich krajinách Európy si možno pozrieť v Univerzitnej knižnici TU. Pred Trnavou ju ÚSŽZ predstavil už aj Čadci a Žiline v rámci Dní Slovákov žijúcich v zahraničí.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt