Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Medicína: Na bolesť a horúčku je brazílska mäta

Newcastle 25. novembra (TASR) – Britskí výskumníci preverili liečivé účinky divo rastúcej byliny z Amazónie, údajne tisícročia používanej domorodými šamanmi proti pestrej palete neduhov od bolestí hlavy a žalúdka až po horúčku a chrípku.

Na 2. medzinárodnom sympóziu o liečivých a výživných rastlinách v indickom Dillí to v utorok uviedla Graciela Rochaová z Newcastleskej univerzity (Veľká Británia) s kolegami. Súbežne o tom napísali v časopise Acta Horticulturae.

Ide o rastlinu druhu Hyptis crenata z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), príbuznú našej mäty piepornej. Preto teda ani neprekvapí jej bežné meno používané vo svete – brazílska mäta. A vzhľadom na dobre známe rozsiahle zdraviu prospešné využitie mäty piepornej, najmä odvaru a obkladov, neprekvapujú ani liečivé účinky brazílskej mäty.

Vedci použili tradičný návod brazílskych šamanov: sušené listy pol hodiny varili a odvar nechali pred podaním vychladnúť.

Séria pokusov na myšiach, ktoré dostali ekvivalentnú dávku odvaru, akú šamani podávajú ľuďom, následne preukázala, že odvar z brazílskej mäty znižuje bolesť rovnako účinne ako indometacín, syntetický liek zo skupiny aspirínov.

"Odkedy my ľudia chodíme po Zemi, hľadáme medzi rastlinami také, ktoré by vyliečili naše neduhy – na liečebné účely sa celosvetovo využíva vyše 50.000 druhov rastlín. Popri tradičných bylinkách je vyše polovica prepisovaných liekov založená na účinnej látke, ktorá sa prirodzene vyskytuje v rastline. Vlastne sme teraz neurobili nič iné, ako to, že sme zobrali rastlinu široko využívanú na bezpečnú liečbu bolesti a vedecky dokázali, že účinkuje rovnako dobre ako syntetické lieky. Ďalším krokom bude zistiť, ako a prečo takto rastlina funguje," povedal Graciela Rochaová.

Sama je Brazílčanka a dobre si pamätá, ako dostávala odvar z Hyptis crenata na všetky detské choroby. Doplnila: "Väčšina Európanov by v tom chuť mäty nerozpoznala, lebo odvar viac chutí ako šalvia, iný člen čeľade hluchavkovitých. Ibaže v skutočnosti nie tak príjemne ako šalvia, no pri lieku ani zvlášť nečakáte, že bude mať príjemnú chuť, nie?"

Zdroj: Komuniké Newcastle University z 24. 11. 2009

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt