Aktuálne správy Späť na správy
ENVIRO: Po rokoch sa črtá zonácia TANAP-u, vzniknúť má aj rozvojová podzóna
Friday 19 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 19. februára (TASR) - Zonácia Tatranského národného parku (TANAP) sa má po rokoch stať realitou. Ministerstvo životného prostredia spolu s Komisiou pre zonáciu chránených území, ktorú vláda zriadila vlani v novembri, predstavili na webových stránkach dvoch krajských úradov životného prostredia zámer vyhlásenia zonácie parku. Pravdepodobné dokončenie novej zonácie Tatier do konca roka avizoval ešte v máji 2007 exminister Jaroslav Izák. Jeho nástupca Ján Chrbet v decembri 2008 priblížil, že nová zonácia by mohla byť hotová na jar 2009. Celý proces tak pravdepodobne teraz dokončí až Jozef Medveď, štvrtý šéf rezortu v tejto vláde.
Návrh zonácie sa má na rokovanie vlády dostať do konca marca. Ako však vyplýva zo zverejneného zámeru, zonácia sa má realizovať v dvoch etapách. Očakávajú sa totiž komplikácie pri zonácii území súkromných vlastníkov. Tí majú v rukách asi 49 percent pozemkov v národnom parku. Stále totiž nie sú doriešené možnosti náhrady za obmedzenie obhospodarovania v chránených územiach. Do konca marca by sa tak mala vyhlásiť zonácia iba v časti národného parku. V rámci druhej etapy sa zároveň predpokladá prehodnotenie súčasných hraníc a veľkosti TANAP-u a vecného opodstatnenia existencie súčasného ochranného pásma.
V rámci novej zonácie TANAP-u sa okrem vytvorenia štyroch zón (A, B, C, D) v závislosti od stupňa ochrany počíta aj s podzónou Cr, ktorá má umožniť rozvoj cestovného ruchu. Z celkovej výmery parku, 74.277 hektárov, by táto oblasť mala predstavovať takmer dve percentá rozlohy. Platiť tu má, rovnako ako v zóne C, ktorá má mať rozlohu cez 27 percent územia, tretí stupeň ochrany.
Najväčšou bude zóna A (vyše 54 percent) s piatym stupňom ochrany, ktorá má chrániť najcennejšie oblasti Tatier. O stupeň nižšia ochrana sa navrhuje pre zónu B. Tá ma zaberať vyše 15,5 percenta územia parku. V týchto oblastiach sa má umožniť aktívny manažment. V prípade premnoženia lykožrúta tak lesníci budú môcť zasiahnuť napríklad aj ťažbou dreva. Do poslednej D zóny s druhým stupňom ochrany bude pravdepodobne patriť vyše jedno percento územia. Prvý stupeň ochrany platí na celom území Slovenska.
"Za povšimnutie stojí vymedzenie podzóny Cr, ktorá ukrajuje z najprísnejšie chráneného územia navrhovanej zóny A. V rozpore so zákonom o ochrane prírody sa tu navrhuje umožniť vykonávať určité činnosti, ktoré by inak podliehali regulácii zo strany štátu," myslí si predseda mimoparlamentnej Strany zelených Peter Pilinský. Poznamenal, že po identifikácií tohto územia je jasné, že sú to lokality obetované investorom na výstavbu nových ubytovacích kapacít, zjazdoviek a športových areálov. Minister Medveď považuje vzniknutú situáciu za nedorozumenie. Objasnil, že predložený návrh je pracovný a bude sa o ňom ešte viesť diskusia na odbornej úrovni. "Zonácia nie je ukončená." V tejto súvislosti pripomenul, že Slovensko zvýšilo podiel chránených území Natura 2000 z 11 na 13 percent.
Legislatívny rámec pre zonáciu dala novela zákona o ochrane prírody z roku 2007. Skupina koaličných poslancov vtedy cez pozmeňovací návrh v spoločnej správe presadila nové pravidlá pre vytvorenie zonácie. Opozícia kritizovala, že táto závažná zmena neprešla verejnou diskusiou, ani pripomienkovým konaním vo vláde. Podľa platnej legislatívy bola doteraz zonácia schválená iba v jednom národnom parku, a to v Pieninskom národnom parku a chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona