Aktuálne správy Späť na správy
M. LAJČÁK: Slovensko a Austrália sú si geograficky ďaleko, no ... (2)
Wednesday 17 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 17. februára (TASR) - Slovensko a Austrália majú k sebe síce z geografického hľadiska ďaleko, ale sú si blízko hodnotami, princípmi a spoluprácou v medzinárodných inštitúciách, zhodnotili v utorok slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a jeho austrálsky partner Stephen Smith po spoločnej pracovnej večeri v Palugayayovom paláci v Bratislave.
Austrálsky minister zahraničných vecí, ktorý je prvým šéfom austrálskej diplomacie na oficiálnej návšteve Slovenska, vyzdvihol významnú úlohu slovenských prisťahovalcov v histórii Austrálie a pripomenul, že na druhej strane zemegule žije veľmi početná skupina slovenských krajanov. Smith pogratuloval Slovensku k významnému demokratickému rozvoju, ktorý dosiahlo od roku 1993 a k tomu, že sa stalo "robustnou a výkonnou ekonomikou". Poukázal tiež, že jednotky oboch krajín spolupracujú v afganskej provincii Uruzgan v boji proti terorizmu v rámci operácie ISAF.
V odpovedi na otázku TASR, či sa austrálska strana nechystá otvoriť svoj zastupiteľský úrad priamo v Bratislave, keďže momentálne je austrálsky konzulát pre občanov Slovenska iba vo Viedni, Smith odpovedal, že je to jeho "veľké želanie". "Dnes bola prvým krokom prvá historická návšteva," povedal v utorok s tým, že treba postupovať "krok za krokom". Pokus udržať austrálsky rozpočet na uzde počas ekonomickej krízy označil za jeden z dôvodov, prečo sa v tomto smere zatiaľ nevyvíjajú konkrétne kroky, ale zdôraznil, že pre dobrú kvalitu a rozvoj spolupráce nie je potrebná len "fyzická infraštruktúra". V tejto súvislosti vyjadril nádej, že jeho slovenský diplomatický kolega príde na podobnú návštevu do Austrálie.
"Povzbudzujeme slovenských študentov, aby prichádzali do Austrálie," reagoval Smith na tému otvorených dverí pre mladých ľudí, ktorí sa podľa neho stávajú akoby "veľvyslancami" Austrálie po návrate do vlasti. Jedným zo spôsobov, ako obojstranne podporiť tento trend, by mohol byť program takzvaných pracovných prázdnin, pri ktorom môžu študenti načerpať veľa užitočných skúseností, zdôraznil Smith.
Na spoločných rokovaniach, ktoré nasledujú, majú obaja ministri prediskutovať ďalší rozvoj a prehlbovanie vzájomných vzťahov, či už na úrovni hospodárskej, alebo politickej.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona