Aktuálne správy Späť na správy
Nemecko: V Berlíne budú premietať film o spoločnej ceste Slovákov a Nemcov
Tuesday 16 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Berlín 16. februára (TASR) - Viac ako 800 rokov spoločnej cesty Slovákov a Nemcov zobrazuje slovenský dokumentárny film Hostia - Hauerland od Vladimíra Štrica, ktorý si dnes v nemeckej a medzinárodnej premiére budú môcť pozrieť návštevníci Slovenského inštitútu v Berlíne. Záštitu nad premiérou prevzali podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič a predseda Karpatskonemeckého spolku (Karpatendeutsche Landsmannschaft Slowakei e. V.) Walther Greschner. Informoval o tom dnes Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR.
Témou filmu je viac ako 800 rokov spoločnej cesty Slovákov a Nemcov na území dnešného stredného Slovenska v kraji, ktorý má názov Hauerland. Prostredníctvom výpovedí troch generácií Nemcov v kombinácii s unikátnym fotografickým a filmovým archívnym materiálom prináša obraz neznámej a dramatickej histórie karpatských Nemcov. Tento obraz je súčasťou dejín Slovenska a strednej Európy a zároveň odpoveďou na dôležité otázky súvisiace s kultúrnou diverzitou Európy.
MZV SR pripomína, že karpatskí Nemci položili svojimi schopnosťami a skúsenosťami už v 13. storočí základ pre neskorší priemyselný rozvoj na území dnešného Slovenska. Veľkou mierou prispeli k výstavbe miest a obcí, rozvoju obchodu a remesiel, vzdelania a kultúry. Spolunažívanie Slovákov a Nemcov však zaznamenalo aj kruté rany. Pred 70 rokmi vypukla druhá svetová vojna. Ňou sa začala tragédia miliónov ľudí, ktorí sa stali obeťou brutálneho násilia fašizmu a následného politického vývoja. Film sa nevyhýba ani týmto citlivým historickým témam. Výpovede svedkov približujú postoj nemeckej menšiny k tejto problematike.
Po rokoch nútenej izolácie karpatských Nemcov od ich vlasti umožnili politické zmeny v rokoch 198-90 oživenie kontaktov. Prvý demokraticky zvolený slovenský parlament vyjadril v roku 1991 vo svojom vyhlásení k odsunu karpatských Nemcov poľutovanie nad stratou nemeckých spoluobčanov. Nespočetné ľudské stretnutia, iniciatívy, návštevy a podujatia tvoria živú mozaiku uplynulých 20 rokov. "Vďaka úsiliu mnohých karpatských Nemcov mohli početné historické budovy zažiariť v novom svetle, vyučovanie nemčiny na slovenských školách sa teší väčšej podpore a pestuje sa karpatskonemecká kultúra a tradície. Táto angažovanosť si zasluhuje naše uznanie a rešpekt," zdôrazňuje rezort slovenskej diplomacie.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona