Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

ZOH10-Hokej: Kanada slovenského nováčika nešetrila, po debakli padali aj slzy

Vancouver 14. februára (TASR) - Dokonalé vraždenie neviniatok pripomínalo úvodné vystúpenie slovenských hokejistiek na ZOH 2010 vo Vancouvri. S domácou Kanadou prehrali výsledkom, ktorý v olympijskej histórii obdobu doteraz nemal - 0:18. V poradí druhý zápas programu A-skupiny "javorové listy" ovládli úplne a olympijského nováčika nepustili za 60 minút takmer k ničomu.

Niežeby sa prehra v stretnutí s vysokým favoritom neočakávala. Kanada nadeľovala od roku 1998, keď bol ženský hokej prijatý do itinerára pod piatimi kruhmi, kadekomu. Japonsko dostalo 13 kusov v Nagane, Talianky o 3 viac v Turíne, Rusko na tom istom turnaji 12 a dokonca ani Švédky sa nevyhli hanbe (0:11 v Salt Lake City). Osemnásťgólový rozdiel je priepastný, rekordný, ale i ťažko stráviteľný. "Priali by sme si, aby to bolo menej, no ten rozdiel bol viditeľný. Ženský hokej je v Kanade veľa rokov pojmom, my sme na Slovensku stále len niekde na začiatku. Nechceme sa vyhovárať, zajtra je nový deň, v pondelok nový zápas, naše mysle sa musíme pokúsiť nasmerovať tam," povedala s vyplakanými očami brankárka Zuzana Tomčíková, ktorú vyhlásili za hráčku zápasu. Aj keď si to vytrpela až do konca a inkasovala 18 gólov, ďalších 49 striel z neuveriteľných 67 kryla, Slovensku narátali 9, väčšina z nich by prívlastok nebezpečná len ťažko dokázala dostať. Slovenky podobne jednostranne vyzerajúci zápas už v minulosti vyhrali - v rámci kvalifikácie o tieto ZOH s Nemeckom v roku 2008, rovnako minulý rok na MS I. divízie znovu proti zhodnému súperovi. Tentokrát však jednoducho nárok na úspech nemali. Na otázku, či má aj po takejto zdrvujúcej prehre Slovensko miesto na ZOH, odpovedala gólmanka Bemidji State University jednoznačne. "Určite áno. Ale s Kanadou, ako aj USA sa ešte porovnávať nemôžeme."

V ženskom hokeji je rozdiel medzi zámorím a zvyškom sveta veľmi vypuklý. Muselo to byť jasné každému, kto zápas Slovenska s Kanadou videl, aj keď Slovensko ako nováčik nie je úplne ideálnym indikátorom. Korčuľovanie, zmysel pre pozíciu, kombináciu či kľučku, ale hlavne rýchlosť, v tom všetkom sa obe družstvá neuveriteľne líšili a akiste niekoľko rokov aj budú. "Bolo to rýchle, technické, nestíhali sme korčuliarsky. Takých 20 sekúnd zo striedania sa darilo hrať vyrovnanú partiu, ale potrebovali by sme dlhší čas. Snažili sme sa urobiť čo najviac, nevšímať si ľudí na tribúnach, ony nás však predčili a vôbec nešetrili," konštatovala realisticky Petra Pravlíková.

Tréner Miroslav Karafiát nemal jednoduchú úlohu, koučovať tím v takomto stretnutí šlo len zťažka. "Našou úlohou je teraz dostať dievčatá znovu na nohy, teda vlastne, ony na tých nohách už sú, len by nimi mali viac hýbať... Pokiaľ nebudeme pristupovať k súperkám rýchlejšie a intenzívnejšie, nepôjde to. Nabádal som ich, aby bojovali až do konca, to hráčky splnili. Bola to zmes rozdielu kvality a okolností, teda roztrasených nôh," videl zápas z tohto uhla strojca úspechov slovenského ženského hokeja z posledných rokov.

Na záver duelu domáci diváci ešte Slovenky vyprevadili s potleskom. "Veľmi sa mi to páčilo, ako prejavili sympatie. Bolo to také veľmi 'kanadské'. Bola to úžasná bodkau za stretnutím," ocenila gesto útechy zo strany nadšených fanúšikov Carla McLeodová, autorka dvoch gólov a dvoch asistencií.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt