Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

ZOH10: Oheň zapálila štvorica, otvárací ceremoniál venovali Kumaritašvilimu

Vancouver 13. februára (TASR) - V sobotu nadránom odštartovali XXI. zimné olympijské hry v kanadskom Vancouveri otváracím ceremoniálom. Celú slávnosť zatienila piatková smrť gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho, ktorého pamiatke organizátori venovali veľkolepú, na celom svete sledovanú úvodnú kapitolu hier.

Gruzíncov, ktorí v rámci slávnostného sprievodu športovcov nastúpili s čiernymi páskami na rukách, privítali diváci postojačky za potlesku. Delegácia zakaukazského štátu po tragickej udalosti zvažovala aj odrieknutie účasti na ZOH, napokon však jeho športovci vo Vancouveri pretekať budú. Na znak smútku stiahli počas otvorenia olympijskú i kanadskú zástavu na pol žrde.

Ako prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge, tak i predseda organizačného výboru ZOH 2010 John Furlong si v úvode svojich prejavov spomenuli na zosnulého Kumaritašviliho.

"S veľkým smútkom si uvedomujeme tragickú stratu Nodara Kumaritašviliho. Chceme vyjadriť úprimnú sústrasť s jeho rodinou, priateľmi, tímovými kolegami i krajanmi," povedal viditeľne zronený Rogge, ktorý si uctil pamiatku sánkara zaviazaním čiernej kravaty. Po príhovoroch otvorila oficiálne XXI. zimné olympijské hry guvernérka Kanady Michaelle Jeanová.

Olympijský oheň zapálila navzdory očakávaniam spoločne až štvorica kanadských športových legiend. Bol medzi nimi aj hlavný favorit na toto honorované poslanie hokejista Wayne Gretzky, ďalej lyžiarka Nancy Greeneová, rýchlokorčuliarka Catriona LeMay-Doanová a stále aktívny basketbalista Steve Nash. Asistoval im aktivista za práva hendikepovaných ľudí Rick Hansen, ktorý na vozíčku priniesol olympijskú pochodeň na plochu štadióna.

Samotná šou bola veľkým koncertom efektnej scénografie, svetelných efektov a strhujúcej hudby, jej cieľom bolo priblížiť vznik Kanady, jej prírodu a ďalšie spolunažívanie pôvodných obyvateľov s prisťahovalcami. V programe vystúpili medzi inými spoločne kanadská speváčka Nelly Furtado a spevák Bryan Adams s pesničkou "Bong the Drum", hudobníčka Loreena McKennitt, huslista Ashley McIsaac či speváčka Sarah McLachlan. V závere zaznela skladba Hallelujah od kanadského barda Leonarda Cohena v podaní jednej z najpopulárnejších kanadských speváčok KD Lang.

Slovenská výprava, ktorú pod vedením vlajkonosiča Žigmunda Pálffyho reprezentovali hokejisti, hokejistky, bobisti a časť biatlonistov, sa predstavila v defilé národov ako sedemdesiata. Slováci sa dostali na plochu vyše 60.000 divákmi zaplneného štadiónu BC Place v "stredoeurópskej" spoločnosti, pred nimi voviedla slovinských športovcov zjazdárka Tina Mazeová, po Slovákoch nasledovali Srbi na čele s Mazeovou kolegyňou zo svahov Jelenou Lolovičovou.

Zástavu Iránu niesla počas pochodu žena - zjazdová lyžiarka Mardžan Kalhorová je nielen prvou Iránčankou v takejto pozícii, ale aj vôbec prvou ženou z islamského štátu, ktorá sa kedy predstavila na zimných hrách. Rovnakej pocty sa dostalo aj inej žene, japonská rýchlokorčuliarka Tomomi Okazakiová bola na svojej piatej olympiáde prvou zástupkyňou nežnejšieho pohlavia, ktorá na akejkoľvek olympiáde viedla na otváracom ceremoniáli krajinu "vychádzajúceho slnka".

Na vyvrcholení zimného olympijského cyklu sa vo Vancouvri a horskom stredisku Whistleri zúčastní 2500 športovcov z rekordných 82 krajín, premiérovo sa na ZOH predstavia Kajmanské ostrovy, Kolumbia, Ghana, Pakistan, Peru a samostatne aj dvojica Srbsko, Čierna Hora. Do posledného februárového dňa, keď olympijský oheň dohorí, sa rozdelí 86 medailových kolekcií.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt