Aktuálne správy Späť na správy
NRSR: SNS je pre priechodnosť vlasteneckého zákona ochotná robiť ústupky
Friday 12 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 12. februára (TASR) - Koaličná SNS je ochotná urobiť pre priechodnosť zákona na podporu vlastenectva viaceré ústupky. Predseda poslaneckého klubu národniarov Rafael Rafaj dá napríklad návrh na doplnenie názvu zákona, voči ktorému mali oponenti výhrady. Navrhne tiež, aby sľub vernosti skladali len novonastupujúci zamestnanci v štátnej správe. Tým ustúpil od pôvodnej požiadavky, aby tento sľub skladali aj 15-ročné deti pri preberaní občianskeho preukazu.
Rafaj zároveň uviedol, že predkladatelia už niektoré zásadné zmeny do návrhu zapracovali. "Navrhovatelia tým reagovali na pripomienky koaličných partnerov, opozície aj médií," vysvetlil. Urobili tak podľa neho preto, že mali záujem zákon vyčistiť. Z tohto dôvodu aj on sám ešte plánuje predložiť aj spomínané pozmeňovacie návrhy.
Vyjadril tiež predpoklad, že návrh zákona dnes poslanecká snemovňa neschváli, keďže odmietla napríklad aj národniarsku novelu jazykového zákona, ktorý mal eliminovať anglicizmy a amerikanizmy. Tie totiž podľa SNS ohrozujú štátny jazyk. "Keďže včera nám odmietli zákon, tak možno táto snemovňa odmietne aj tento návrh. V ľudských hlavách, ako to pozorujem v tejto sále, je všetko možné," vyhlásil Rafaj.
Ak dnes parlament návrh zákona na podporu vlastenectva odmietne, hrozí podľa Rafaja to, že sa Slovensko stane len stredovýchodnou guberniou Bruselu. Je preto presvedčený, že predmet zákona upravujúci základné princípy a právne pravidlá, ktoré by mali podporovať vlastenectvo, je úplne legitímny.
"Robia to aj iné vyspelé štáty," vyhlásil Rafaj s tým, že vlastenectvo zákonom treba podporovať. Vlastenectvo podľa neho totiž nie je iba to, že po víťazstve národného tímu vyjdú fanúšikovia do ulíc a oslavujú. "Vlastenectvo je všetko, čo robí človeka zodpovednejším k danému štátu a k svojim spoluobčanom," objasnil.
Rafaj zároveň pripomenul, že Slovensko je relatívne mladý štát a už je členom nadnárodného spoločenstva (EÚ, pozn. TASR), ktoré si presadzuje vlastné záujmy. Upozornil však, že pritom nemusí zohľadňovať záujmy iných členských štátov. "Tobôž nie takého malého, päťmiliónového, ako je Slovensko," zdôraznil.
Zsolt Simon (nezávislý) je presvedčený, že zo strany SNS je predloženie takéhoto zákona farizejské. "Oni chcú poučovať občanov tejto krajiny, čo je vlastenectvo. Pre mňa je otázkou, či je vlasteneckým predaj emisií za polovičnú cenu, nástenkový tender, podpisovanie svojho kolegu či nadávanie policajtom. Som presvedčený, že všetky tieto prejavy nie sú stotožniteľné s pojmom vlastenectvo," povedal. Myslí si, že zákonom nútiť ľudí, aby boli vlastencami, nie je možné. "Je to len divadlo na odpútanie pozornosti," vyhlásil.
Odídenec z SMK preto národniarom navrhol dopísať do zákona sľub, že nebudem rozkrádať verejné financie, verejný majetok štátu a nebudem podpisovať svojho kolegu. Simon zároveň podal procedurálny návrh nepokračovať v rokovaní o tomto návrhu.
Milada Belasová (SNS) však nechápe, prečo si Simon neuvedomil, že sa nenachádza na predvolebnom mítingu Mostu-Híd. Podľa Kataríny Tóthovej (ĽS-HZDS) Simon nevidí rozdiel medzi vlastenectvom a nacionalizmom. Zároveň poznamenala, že nezávislý poslanec nehovoril nič o tom, ako by sa malo vlastenectvo pozdvihnúť a upozornila ho, že napr. účasť poslancov na stretnutí maďarského Fóra poslancov Karpatskej kotliny nie je prejavom vlastenectvo rovnako, ako nepravdivé tvrdenia o jazykovom zákone.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona