Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Planetológia: Hubble zachytil „dvojžiaru“ Saturna

Mníchov 11. februára (TASR) – Hubblov kozmický ďalekohľad poskytol nevšedný portrét "vicekráľa" slnečnej sústavy, planéty Saturn. Naraz zobrazil polárne žiare pri oboch jeho póloch v situácii, keď sa na systém Saturnových prstencov pozeráme zboku.

Pozoruhodnú sériu snímok prezentoval verejnosti Jonathan Nichols z Leicesterskej univerzity (Británia) s kolegami. Počas obehu Saturna okolo Slnka, ktorý trvá približne 29,5 pozemského roka, sú na zobrazenie oboch pólov z našej polohy, odkiaľ oblohu sníma aj Hubblov kozmický ďalekohľad (HST), vždy iba dve šance: keď sa Saturn blíži k svojej rovnodennosti a obidva jeho póly rovnako osvetľuje Slnko. Rok 2009 však navyše priniesol možnosť bočného pohľadu, paralelného s rovinou prstencov.

HST predmetné snímky získal v januári a marci 2009. Vznikol z nich film, ilustrujúci vedcom i verejnosti deje pri oboch póloch planéty. Zvlášť severnú a južnú polárnu žiaru, ktoré ukazujú, aká dlhá je napriek veľkej vzdialenosti Saturna "ruka" Slnka.

Vznikajú vstupom tzv. slnečného vetra, elektricky nabitých častíc, prúdiacich z našej hviezdy, do magnetického poľa Saturna, ktoré je najsilnejšie práve pri póloch. Samotné žiare vznikajú interakciou týchto častíc s atómami v horných vrstvách jeho atmosféry. Pre pozemskú analógiu tohto javu netreba putovať k pólom, možno ju zhliadnuť aj na Slovensku.

Hoci sa severná a južná polárna žiara Saturna pri zbežnom pohľade javia ako vzájomné symetrické obrazy, podrobná analýza snímok odhalila jemné rozdiely medzi pólmi, ktoré prezrádzajú dôležité fakty o magnetickom poli planéty.

Ovál severnej polárnej žiary je o čosi menší, avšak intenzívnejší ako tej južnej. To poukazuje na miernu asymetriu rozloženia magnetického poľa Saturna. Na severe je nepravidelnejšie a silnejšie, takže vstupujúce elektricky nabité častice slnečného vetra urýchľuje voči juhu na vyššie energie, ako putujú k stretnutiu s atómami atmosféry.

Snímky potvrdzujú poznatky, ktoré priniesla sonda Cassini, obiehajúca Saturn od roku 2004, a dúfajme, že bude ešte dlhšie, ako potrvá jej nedávno do roku 2017 predĺžená misia. Súčasne nám však ponúkajú aj bonus – možnosť potešiť sa nezvyčajnou scenériou.

Zdroj:

Komuniké ESA/Hubble Information Centre z 11.2.2010

(spolupracovník TASR Zdeněk Urban) dem

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt