Aktuálne správy Späť na správy
ZOH10: Slováci si na "smetisku" vo Whistleri nesťažujú, cez ulicu majú Maďarov
Thursday 11 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Whistler 11. februára (TASR) - Vyše 2500 športovcov a členov realizačného tímu z celého sveta skončilo počas XXI. zimných olympijských hier na smetisku. A to doslova. Olympijská dedina vo Whistleri, ktorá hostí zástupcov alpských i severských lyžiarskych disciplín, sánkarov, skeletonistov a bobistov, sa rozkladá na bývalej skládke komunálneho odpadu.
Organizátori hier v spolupráci s vládou týmto riešením zabili dve muchy jednou ranou - vybudovali zariadenia, ktoré nájdu široké uplatnenia aj po olympiáde a odstránili škvrnu v inak malebnom údolí rieky Cheakamus, čím možno trochu zmiernili kritiku "zelených" aktivistov, ktorých pobúrila výstavba novej diaľnice Sea to Sky vedúcej z Vancouveru do Whistleru.
Na skládke vyrástlo niekoľko desiatok ubytovacích zariadení apartmánového typu, športovci majú v dedine k dispozícii jedáleň, obchod, poštu, fitnes centrum, práčovňu, polikliniku, či spoločenskú budovu a celkový dojem by bol určite bezchybný, ak by v dejisku olympiády vládla pravá pani zima. Sneh z konca jesene sa však po vytrvalých dažďoch a teplom fronte rozpustil a odkryl neupravené priestory medzi jednotlivými budovami s neatraktívnym povrchom z hlušiny, ktorú ťažké mechanizmy navozili na smetisko.
Väčšina Slovákov si však z toho ťažkú hlavu nerobí a nad podmienkami v dedine vyslovuje spokojnosť. "Mne tu nič nechýba. Nie som náročný človek a posteľ mám," hlásil bobový pilot Milan Jagnešák a jeho sused z bloku a olympijský nováčik skokan na lyžiach Tomáš Zmoray rovnako súhlasil: "Zatiaľ sa mi tu páči." Bežkyňa na lyžiach Alena Procházková mohla porovnávať s hotelovým ubytovaním v Sestriere, kde sa rozkladala jedna z troch dedín turínskej olympiády pred štyrmi rokmi. "Ubytovanie je celkom fajn. Pamätám si pred štyrmi rokmi dedinu v Sestriere a nebolo to najlepšie, naopak tu som naozaj spokojná," povedala Procházková, ktorá si toho zatiaľ ale nemohla v dedine veľa poobzerať, keďže doposiaľ sa snažila vystrábiť z ochorenia priedušnice. "Zatiaľ som tu toho veľa nevidela, akurát izbu a jedáleň. Nehovorím, že výber jedál by nemohol byť väčší, ale nie je to najhoršie. Včera sme prvýkrát skúsili aj posilňovňu. Akurát tá sa mi vidí malá, lebo popoludní tam bolo priveľa ľudí."
Vo Whistleri nájde svoj olympijský domov dovedna 28 slovenských športovcov, do kompletnej zostavy v súčasnosti chýbajú už iba dve mená - Veronika Zuzulová a Jana Gantnerová ml. Slovenský "tábor" sa rozkladá v štyroch trojpodlažných budovách v hornej časti dediny na konci slepej uličky, ktorú zdieľajú spoločne s výpravami Fínska, Estónska, Čile, Macedónska, Dánska, či Juhoafrickej republiky. Skoro tak ako v skutočnom zemepise si "pozerajú do okien" s Maďarmi.
Hoci vzdialenosti v dedine sú pomerne malé, športovci môžu využívať aj mikrobusy, ktoré krúžia po uličkách a zastavujú im na požiadanie. Organizátori mysleli aj na fajčiarov najmä z radov trénerov a servismanov, ktorí majú po celej dedine špeciálne označené priestory s popolníkmi. K väčšiemu pohodliu športovcov určite prispelo aj nové nariadenie Medzinárodného olympijského výboru, ktoré médiám umožnilo do rezidenčnej zóny iba jeden jediný vstup a aj to len obmedzenému počtu novinárov z celého sveta. Predtým zvykli žurnalisti navštevovať športovcov priamo na ich izbách prakticky na dennej báze, teraz sa už môžu stretnúť iba v medzinárodnej zóne.
/vyslaný redaktor TASR br/ pb
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona