Aktuálne správy Späť na správy
NRSR: Národniari chcú v Ríme zákonom zriadiť slovenský historický ústav
Tuesday 09 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 9. februára (TASR) - Slovenská republika by mala mať zákonom zriadený Slovenský historický ústav v Ríme (SHÚR). V návrhu právnej normy, o ktorej dnes na záver piateho rokovacieho dňa 48. schôdze diskutovali poslanci NR SR, s tým počítajú poslanci koaličnej SNS. Národniari pripomínajú, že potrebu historických archívov v metropole Talianska si uvedomili všetky naše susedné štáty, ale aj mnohé iné krajiny Európy.
Ústavy týchto štátov sa "venujú aj bádaniu v odboroch archeológie, umenovedy či knižných vied, pričom každý má svoju pevnú štruktúru, štatút a rozpočet". V dôvodovej správe sa tiež uvádza, že zároveň vykazujú významnú publikačnú činnosť, organizujú medzinárodné semináre, kolokviá, konferencie a zverejňujú dosiahnuté výsledky.
Národniari sú presvedčení, že absencia slovenskej vedy v citlivom a prestížnom rímskom a vatikánskom vedeckom a kultúrnom prostredí spôsobuje našej krajine veľkú škodu a znemožňuje slovenským historikom skúmať bohaté vatikánske a rímske historické pramene. Tiež má podľa nich za následok, že naše dejiny sú v rímskom vedeckom prostredí prakticky neznáme alebo prítomné iba v rôznych nie nezainteresovaných interpretáciách a stavia SR do pozície nekultúrnej krajiny, neschopnej vlastnej vedeckej prezencie na medzinárodnom poli.
"Je evidentné, že tento zákon zaťaží štátny rozpočet. Potrebné prostriedky môžu byť v rozpočte nájdené tak, že vláda SR bude zriadenie, prevádzku a činnosť SHÚR považovať za jeden z prioritných štátnych záujmov," upozorňujú predstavitelia SNS. Možnosti financovania však vidia aj v prerozdelení prostriedkov poskytovaných viacerým etablovaným inštitúciám, ustanovizniam či organizmom "na mnohé, neraz pochybné a nedôveryhodné projekty, kde sú neefektívne využívané a iba sa premrhávajú".
So zriadením SHÚR súhlasí aj poslanec KDH a exminister školstva Martin Fronc. "Takýto ústav Slovensko má mať. Ja som sám inicioval a našiel financie na to, aby takýto inštitút, ktorý mal na starosti výskum vo vatikánskych archívoch, vznikol pri Trnavskej univerzite," pripomenul. Podľa Fronca je toto lepší krok pre podporu vlastenectva ako iné návrhy z dielne SNS.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský si kladie otázku, aký je dôvod zriadiť takúto inštitúciu zákonom. "Ten ústav je už zriadený, treba sa pýtať, prečo nefunguje a nevykonáva činnosť, ktorú by mal a mohol vykonávať, ak by zo strany štátu boli plnené isté podmienky," povedal. Myslí si, že ak by bola vôľa, tak pri Veľvyslanectve SR v Ríme by mohol pokojne fungovať takýto inštitút.
Medzi úlohy SHÚR má okrem iného patriť systematické skúmanie archívneho materiálu akejkoľvek povahy so vzťahom ku Slovensku a Slovákom vo Vatikánskom tajnom archíve či v archívoch orgánov Rímskej kúrie a jej kongregácií, ako aj systematické skúmanie historických knižných fondov so vzťahom ku Slovensku a Slovákom, napr. vo Vatikánskej apoštolskej knižnici. Ústav by sa mal venovať aj publikačnej činnosti a vydávať Zvesti Slovenského historického ústavu v Ríme či Slovak Studies, teda vedeckú ročenku, v ktorej by publikoval odborné rozpravy, state a príspevky.
Orgánmi SHÚR majú byť vedecká rada, predstavenstvo, riaditeľ volený na sedem rokov a kontrolný orgán. Riaditeľovi by patrila mesačne odmena vo výške platu vedúceho zahraničného úradu, členom predstavenstva o pätinu menej. Vedecká rada by mohla riaditeľovi a členom predstavenstva určiť aj príplatok.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona