Aktuálne správy Späť na správy
Botanika: Vedci objavili živočíšny hormón progesterón v rastline
Tuesday 09 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Chicago 9. februára (TASR) – Proti učebnicovým pravdám objavili vedci pohlavný samičí hormón progesterón v listoch orecha. Dosiaľ bol považovaný za výlučne živočíšny. V časopise Journal of Natural Products to napísal Guido Pauli z Illinoiskej univerzity v Chicagu so štyrmi kolegami.
U ľudí, konkrétne žien, zohráva progesterón osobitne významnú úlohu v rámci menštruačného cyklu, tehotenstva – v podstate ho udržiava – a vývoja zárodku. Produkujú ho vaječníky, nadobličky a v tehotenstve placenta. Nachádza sa aj v tukovom tkanive. Syntetická forma progestín sa používa liečebne a ako antikoncepcia.
V rastlinách dosiaľ výskyt tohto steroidného hormónu nikto nikdy nezaznamenal. A to napriek faktu, že progesterón sa bežne syntetizuje zo steroidu diosgenín, obsiahnutého v jamoch z rodu Dioscorea. (Jamy sú lianovité viacročné rastliny, v tropických krajinách pestované ako veľmi dôležitá poľnohospodárska plodina kvôli hľuzám.)
Výskyt podobných chemických látok v rastlinách však vyvolal úvahy o tom, že by sa v nich predsa len mohol vyskytovať aj progesterón. Objaviť sa ho podarilo až teraz tímu, ktorý viedol Guido Pauli, a to v listoch orecha kráľovského (Juglans regia). Vedci využili jednak nukleárnu magnetickú rezonanciu, ako aj hmotnostnú spektroskopiu. Navyše odhalili prítomnosť piatich dosiaľ neznámych steroidov príbuzných progesterónu v rastline druhu Adonis aleppica, ktorá patrí do rodu Ranunculus, čiže iskerníkov.
"Význam nepochybnej identifikácie progesterónu v rastline azda ani nie je možné prehnane zveličiť. Pokým v prípade cicavcov bola jeho biologická úloha rozsiahlo preskúmaná, dôvod jeho prítomnosti v rastlinách už taký jasný nie je," napísal Guido Pauli s kolegami.
Sami sa v tejto súvislosti odvážili trochu si zašpekulovať. Progesterón podľa nich, tak ako ostatné steroidné hormóny, aj v rastlinách funguje ako evolučne veľmi starý bioregulátor, ktorý sa vyvinul pred jednou či dvoma miliardami rokov, keď sa ešte zložité organizmy nedelili na živočíchy a rastliny.
Zdroje:
Journal of Natural Products online z 28. 1. 2010
Komuniké American Chemical Society zo 4. 2. 2010.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona