Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

ENVIRO: Pri východoslovenských nádržiach a tokoch sú v snehu veľké zásoby vody

Košice 10. februára (TASR) - Významné zásoby vody v snehovej pokrývke sa vytvorili na prelome mesiacov január a február v povodí východoslovenských riek a vodných nádrží v správe košického Odštepného závodu (OZ) Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP).

Najviac snehu je v povodí rieky Hornád nad vodnou stavbou Ružín, kde sa podľa hlásení Slovenského hydrometeorologického ústavu nachádza v snehovej pokrývke približne 48 miliónov kubických metrov vody, pričom zásobný objem Ružína predstavuje hodnotu len 43,5 milióna m3. Ako ďalej informoval námestník riaditeľa OZ SVP Stanislav Dobrotka, vodná zásoba v povodí Ondavy nad vodnou stavbou Veľká Domaša predstavuje hodnotu 27,25 milióna m3 a v povodí Laborca nad vodnou stavbou Zemplínska šírava je približne 73,2 milióna m3 vody.

Či nastane problém pri odchode jarných vôd, bude podľa Dobrotku závisieť od charakteru otepľovania. Ak by sa zopakovala situácia z prelomu rokov 2009 a 2010, kedy prvé výrazné topenie snehu spôsobilo výrazný vzostup vodných hladín, na vodných stavbách s nízkym pomerom objemu nádrže k spádovému povodiu, ako je to napríklad u nádrže Ružín, by mohli nastať komplikácie.

"Aby sme predišli vytváraniu možných negatívnych ľadových úkazov, manipulácia na vodných stavbách je plynulá bez vytvárania nárazových stavov na tokoch pod vodnými nádržami. Vlastná manipulácia priamo reaguje na vývoj snehových zásob v povodí nad spravovanými vodnými stavbami," zdôraznil námestník.

Ako ďalej informoval Dobrotka, silné mrazy a nárazový vietor spôsobil hlavne na Východoslovenskej a Moldavskej nížine zamŕzanie vodných tokov a hlavnej kanálovej siete. Rieky sú silne zaviate snehom, čo znemožňuje prípadné technické zásahy spojené s uvoľňovaním takzvanej ľadovej celiny. V prípade náhleho odmäku spojeného s tekutými zrážkami je možné očakávať zhoršené odtokové pomery na týchto čiastkových povodiach.

Čo sa týka objemu vodných snehových zásob na východe Slovenska, situácia bola podľa vodohospodárov v minulosti situácia aj horšia. "Závisí od charakteru vývoja počasia, či bude odchod jarných vôd spojený s výraznejšími povodňovými situáciami. Na dokreslenie uvádzam, že napríklad v zimnom období 1998 – 1999 sa na nami spravovanom území nachádzalo v zhodnom časovom horizonte približne štvornásobné množstvo vodných zásob v snehovej pokrývke. Situáciu v spravovanom povodí pravidelne monitorujeme v rámci výkonu zimného vodohospodárskeho dispečingu," dodal Dobrotka.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt