Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

KULTÚRA: Galandovci majú najväčšiu a najkvalitnejšiu výstavu

Bratislava 9. februára (TASR) – Vyše 150 diel deviatich členov Skupiny Mikuláša Galandu tvorí výstavu v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy (GMB) pod názvom Galandovci - legendy slovenskej moderny 1957-1968. Podľa riaditeľa GMB Ivana Jančára je to najväčšia a najkvalitnejšia výstava tejto skupiny. "Bude to hit sezóny," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Jančár.

Výnimočnosť expozície a zásadný význam Galandovcov v histórii slovenského výtvarného umenia potvrdil aj odborný poradca výstavy Juraj Mojžiš. Členovia skupiny tvorili odvážne a odlišne od mocou požadovanej dogmy socialistického realizmu, k čomu okrem výtvarného talentu potrebovali aj veľkú osobnú statočnosť. Vychádzali z domácich tradícií a orientovali sa na európske moderné umenie. Nemali pevný program, išlo im o slobodu tvorby, založili výtvarnú avantgardu 50. rokov - novú, modernú cestu výtvarného prejavu na Slovensku. "V rôznych zostavách absolvovali päť výstav. Toto zloženie sa vyprofilovalo aj ľudským a umeleckým príbuzenstvom členov," uviedol pre TASR Mojžiš.

Výnimočnosť skupiny potvrdzujú aj jej problémy s totalitnou mocou. Vylúčenie väčšiny jej členov zo Zväzu slovenských výtvarných umelcov v roku 1972, čím mali nielen zákaz vystavovať, ale i na dlhé roky zákaz nákupu ich diel do galérií. Okrem toho museli odovzdať výjazdové doložky, čo znamenalo stratu kontaktu so zahraničím. Napriek pomerne krátkemu oficiálnemu trvaniu - prvú spoločnú výstavu mali v roku 1957 v Žiline a poslednú v roku 1968 v Berlíne - vošla skupina do dejín umenia. Samozrejme, aj potom všetci pokračovali vo vlastnej voľnej tvorbe. To potvrdzujú aj žijúci členovia Vladimír Kompánek, Rudolf Krivoš, Andrej Rudavský a Milan Laluha. Ďalší vystavujúci autori sú Andrej Barčík, Anton Čutek, Milan Paštéka, Ivan Štubňa a Pavol Tóth. V expozícii prevažujú olejomaľby, ale sú tam aj obrazy vytvorené kombinovanou a inou výtvarnou technikou. Objekty sú z bronzu a dreva.

Príprava výstavy trvala dva roky a podľa jej autora Jana Kukala je výnimočná aj tým, že 55 percent diel je zo súkromných zbierok a celkove mnohé sú na verejnosti prezentované prvýkrát. Do výberu prispelo aj deväť slovenských galérií, najviac diel zapožičala GMB a Slovenská národná galéria.

Výstava potrvá do 11. apríla a koná sa pod záštitou ministra kultúry Mareka Maďariča.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt