Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

NRSR: Podpora vlastenectva má získať zákonnú podobu, rozhodne sa tento týždeň

Bratislava 8. februára (TASR) - Vlastenectvo a jeho podpora možno získajú zákonnú podobu. Už tento týždeň by poslanci Národnej rady SR mali v rámci pokračujúcej schôdze parlamentu definitívne hlasovať o 101. bode programu, ktorým je zákon na podporu vlastenectva z dielne Jána Slotu a Rafaela Rafaja (obaja SNS). Právna norma sa dostala do druhého čítania ešte v decembri, keď ju podporilo 78 zo 100 prítomných poslancov.

Osud návrhu však nie úplne istý. Koncom januára neprešli vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá Rafajove pozmeňovacie návrhy, ktoré mali zákon legislatívne vyčistiť, minulý týždeň k nemu nezaujala stanovisko vláda. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) takýto postoj kabinetu označil za dosť bežný a ako dôležitý vníma fakt, že vláda návrh nezamietla. Vylúčil, že by v tom zohrala úlohu politika, keďže podľa neho stanovisko vlády je pozitívne v tom, že zákon má prehlbovať lojalitu občanov SR voči štátu a pozdvihovať ich národnú identitu. Mikolaj je presvedčený, že predmetná legislatívna norma je dobrá a plne ju podporuje.

Na základe zákona by mala byť výchova k vlastenectvu a jeho obsahu zaradená do učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých stupňoch školskej vzdelávacej sústavy. Školy majú byť povinné umiestniť v každej miestnosti, v ktorej prebieha vyučovanie, štátny znak, zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. To isté sa navrhuje aj v miestnostiach, kde prebieha rokovanie miestneho, obecného a mestského zastupiteľstva a zastupiteľstva samosprávneho kraja.

Ľudia pri prevzatí prvého občianskeho preukazu by mali skladať Sľub vernosti SR. Jeho obsahom je zachovávať v každej situácii vernosť SR, jej ústavnému zriadeniu, osobný záväzok chrániť územnú celistvosť, zvrchovanosť, suverenitu štátu, štátny jazyk a mať v úcte štátne symboly. Sľub budú skladať tiež poslanci NR SR, miestnych a regionálnych samospráv pred prebratím dekrétu o zvolení, rovnako primátori či starostovia.

Štátna hymna by mala zaznieť nielen pred zasadnutiami vlády, parlamentu a zastupiteľstiev, ale aj na verejných zhromaždeniach obcí či začiatku každého školského vyučovacieho týždňa. V zákone sa ďalej navrhuje, aby verejnoprávne médiá zaradili štátnu hymnu do svojho vysielania od 23.30 do 00.30 a v rámci svojej programovej štruktúry odvysielajú v deň štátneho sviatku takto zameraný blok.

Na poslancov čaká aj hlasovanie o širokodiskutovanej novele zákona o obecnom zriadení, ku ktorej bolo predložených množstvo pozmeňovacích návrhov. Právna norma upravuje vzťahy medzi starostom obce a obecným zastupiteľstvom, niektorí poslanci jej vyčítajú kumuláciu moci do rúk starostu.

Snemovňa si vypočuje aj správu a nákupe pandemických vakcín, ktorej vypracovanie inicioval Štefan Zelník (SNS). Opoziční poslanci za SDKÚ-DS na minulotýždňovom zasadnutí zdravotníckeho výboru ministerstvu zdravotníctva vyčítali, že vakcíny nakúpilo neskoro, cez firmu blízkej vládnej koalícii a predražene. Šéf rezortu Richard Raši (nominant Smeru-SD) s týmito výčitkami nesúhlasil a označil ich za súčasť politického boja.

Na programe schôdze sú aj dvoje voľby. Členovia zákonodarného zboru takto rozhodnú o členoch Rozhlasovej rady a členovi Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt