Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: USA a Čína by mali na klimatický summit v Kodani prísť s významnými ponukami
Tuesday 24 November 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Štrasburg 24. novembra (TASR) - Bez záväzku Spojených štátov a Číny na zníženie emisií nie je možné dosiahnuť zmenu v globálnom otepľovaní, konštatovalo dnes švédske predsedníctvo Európskej únie.
EÚ vyzvala Washington a Peking, aby na decembrovú celosvetovú klimatickú konferenciu do Kodane prišli s významnou ponukou na zníženie emisií oxidu uhličitého. Rokovania v Dánsku sa začnú o dva týždne, pripomína tlačová agentúra AP.
"Bez snahy USA a Číny je pokrytá len polovica emisií," povedal v Európskom parlamente (EP) švédsky minister životného prostredia Andreas Carlgren. Dodal, že dohoda v Kodani musí pokrývať celosvetové emisie a úplne závisí od efektívnej snahy Spojených štátov a Číny.
Najmenej 65 svetových lídrov sa v decembri zúčastní klimatického summitu v Kodani, na ktorom sa zástupcovia 191 krajín budú snažiť dohodnúť na novej celosvetovej zmluve o emisiách skleníkových plynov.
Biely dom sa v najbližších dňoch rozhodne, či sa prezident USA Barack Obama zúčastní na rokovaniach a v akom termíne. Viacerí prezidenti a premiéri oznámili, že na summit do Kodane prídu, ale Obama doteraz účasť nepotvrdil.
Spojené štáty tento týždeň uviedli, že administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu čoskoro oznámi klimatické ciele. Washington tak nechcel urobiť bez podpory Kongresu. Schválenie klimatickej legislatívy sa však očakáva až na budúci rok.
Legislatíva schválená americkou Snemovňou reprezentantov predpokladá zníženie emisií do roku 2020 o 17 percent v porovnaní s rokom 2005. Zákon, prerokúvaný v Senáte, uvažuje o znížení o 20 percent.
Americký návrh v Kodani bude v súlade s legislatívnym procesom v Kongrese, povedal v pondelok v tejto súvislosti predstaviteľ Obamovej administratívy.
Odborníci OSN odporúčali, aby rozvinuté krajiny do roku 2020 znížili emisie oxidu uhličitého do 40 percent, čo by malo zabrániť katastrofálnemu nárastu hladiny morí, silnejším búrkam, suchám a poruchám klímy.
EÚ sa snaží o väčšie zníženie než väčšina priemyselných krajín - od 20 do 30 percent v porovnaní s rokom 1990, ak sa pridajú ďalšie štáty.
Hoci sa EÚ považuje pri znižovaní emisií za priekopníka, oddialila sľúbenie finančnej hotovosti chudobnejším krajinám, uviedla AP. Finančné prostriedky by im mali pomôcť v boji proti globálnemu otepľovaniu.
Európski lídri sľúbili zaplatiť "spravodlivý podiel" do celosvetového fondu každý rok, ale neuviedli žiadnu sumu. Predpokladá sa, že vlády "dvadsaťsedmičky" by mali v období rokov 2013-2020 poskytnúť ročne do 22 miliárd dolárov (vyše 14,69 miliárd eur).
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona