Aktuálne správy Späť na správy
MŽP SR: Nové dolné vráta by VD Gabčíkovo malo dostať v roku 2013 až 2014
Sunday 07 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 7. februára (TASR) - Vodohospodársky podnik pripravuje verejnú súťaž na výber projektanta v súvislosti s rekonštrukciou vodného diela Gabčíkovo. "V roku 2013 by mali byť demontované dolné vráta v jednej plavebnej komore, osadené nové a uvedené do prevádzky. Demontáž starých a montáž nových dolných vrát v druhej plavebnej komore by sa realizovala v roku 2014," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplanová. Výmena konštrukcií horných vrát je plánovaná na roky 2012 až 2014.
Spresnila, že v roku 2008 sa začala príprava s generálnou opravou oceľových konštrukcií plavebných komôr. "Vykonali sa statické prepočty konštrukcií dolných a horných vrát, regulačných uzáverov vtokov a výtokov. Na základe uvedených výsledkov sa realizovali v rokoch 2008 a 2009 rekonštrukčné práce a opravy v rozsahu, ktorý zabezpečuje bezpečnú prevádzku v horizonte 5 rokov." Bývalý minister ŽP Ján Chrbet v roku 2008 informoval, že na generálnu opravu vodného diela by Vodohospodárska výstavba potrebovala zo štátneho rozpočtu finančné prostriedky vo výške asi 132,8 milióna eur.
Vodné dielo Gabčíkovo, pôvodne projektované a stavané ako súčasť Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros, leží na Dunaji v blízkosti Bratislavy, uvádza sa na stránke gabcikovo.gov.sk. Viacúčelové vodné dielo sa začalo stavať podľa zmluvy z roku 1977 spoločne s Maďarskom. To v roku 1989, v čase keď bolo VDG na slovenskom území takmer hotové, najprv pozastavilo práce a následne v roku 1992 sa pokúsilo vypovedať zmluvu. Vtedajšie Československo v snahe zachrániť investície a zabrániť rozsiahlym ekonomickým a environmentálnym škodám zrealizovalo náhradné riešenie s menšou zdržou a prehradením Dunaja pri Čunove na slovenskom území a uviedlo sústavu do prevádzky.
Vodné dielo predovšetkým chráni priľahlé územia pred povodňami, ktoré viackrát v histórii spôsobili rozsiahle záplavy. Zabezpečuje tiež plynulú celoročnú plavbu, poskytuje elektrickú energiu, stabilizuje koryto Dunaja. Vytvorilo aj podmienky pre ochranu vnútrozemskej delty Dunaja i možnosti pre rekreačný rozvoj celého priľahlého územia.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona