Aktuálne správy Späť na správy
Ukrajina: Slovenský veľvyslanec v Kyjeve dúfa, že voľby prinesú stabilitu
Friday 05 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Kyjev 5. februára (TASR) – Slovenská republika má záujem na tom, aby prezidentské voľby na Ukrajine prebehli v nedeľu regulárne, nebol spochybnený ich výsledok a v konečnom dôsledku aby to prinieslo Ukrajine ďalšiu politickú aj ekonomickú stabilitu. V rozhovore pre TASR to uviedol veľvyslanec SR na Ukrajine Pavol Hamžík.
"Z nášho pohľadu je treba, aby tie voľby boli slobodné, aby prebehli takým spôsobom ako v prvom kole, aby z nich bol jasný víťaz, aby nedošlo k ich spochybneniu. K tomu, k hodnoteniu volieb, určite prispeje aj pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorá má na Ukrajine 650 krátkodobých pozorovateľov," uviedol veľvyslanec s tým, že v rámci OBSE pricestovali na Ukrajinu dvaja slovenskí pozorovatelia a z MZV SR ďalší traja pozorovatelia.
"My máme záujem, aby naši susedia boli vypočítateľní, aby boli stabilní, aby plnili to, na čom sa dohodneme. Zaujíma nás politická stabilita. Ak tieto prezidentské voľby prispejú k politickej stabilite, ktorá je predpokladom pre ekonomickú stabilitu krajiny, pre riadny rozvoj, tak to, samozrejme, privítame," dodal Hamžík v rozhovore pre TASR.
Ako veľvyslanec ďalej poznamenal, prvé kolo prezidentských volieb na Ukrajine "prebehlo podľa všetkých štandardov, na ktoré sme zvyknutí aj my" a Ukrajina je v porovnaní s ďalšími postsovietskymi krajinami najslobodnejšou a najdemokratickejšou krajinou.
"Druhé kolo volieb je samozrejme dramatickejšie. Má to svoju logiku, pretože obom kandidátom ide o všetko. Zatiaľ nie sú náznaky toho, že by mohlo dôjsť k nejakým manipuláciám či narušeniam. Samozrejme, sú obavy aj z jednej aj z druhej strany, robia sa preventívne kroky – napríklad tento týždeň Najvyššia rada prijala zmenu volebného zákona – čo nie je celkom obvyklé, prijímať zmenu volebného zákona pár dní pred voľbami – ktorá, podľa všetkého, prispeje k tomu, aby volebné komisie fungovali riadnym spôsobom, aby nedošlo k ich zablokovaniu. Samotná táto zmena, svojou podstatou neohrozuje priebeh volieb," okomentoval veľvyslanec SR zmenu volebného zákona, ktorú ukrajinský parlament schválil iba túto stredu a začala platiť v piatok 5. februára.
Napriek tomu, že ukrajinská premiérka a kandidátka na prezidentský post Julia Tymošenková proti zmene volebného zákona dôrazne protestovala, medzinárodné spoločenstvo podľa veľvyslanca SR zaujalo neutrálnu pozíciu. "Nepodporuje ani jednu stranu, nezasahuje do priebehu volieb," dodal.
Veľvyslanec SR na Ukrajine Pavol Hamžík verí, že výsledok prezidentských volieb sa zásadným spôsobom neodrazí ani na bilaterálnych vzťahoch so SR, ani na za zahraničnej politike Ukrajiny. Zmenu "dôrazov" ale pripúšťa.
"Nemyslím si, že dôjde k nejakým zásadným zmenám – určite nie v bilaterálnych vzťahoch. Vidíme tu veľký priestor pre pôsobenie našich ekonomických subjektov, ale aj pre prehĺbenie politických kontaktov na vládnej úrovni. Tieto veci budú pokračovať tak, ako pred voľbami," mieni slovenský veľvyslanec v Kyjeve.
Ukrajina pokračuje v rokovaniach s EÚ o asociačnej dohode a posilnení zóny voľného obchodu. Rokovania však nie sú jednoduché, nakoľko Kyjev sleduje aj vlastné záujmy.
"Pokiaľ ide o spoluprácu s NATO, existuje ročný národný plán, ktorý je odsúhlasený a realizuje sa. Priority zahraničnej politiky Ukrajiny boli schválené parlamentom, sú ústavným zákonom – odsúhlasila ich viac ako dvojtretinová väčšina poslancov. Nie sú predpoklady na to, aby došlo v tomto smere k zmene. Samozrejme, budú určité iné dôrazy, povedzme vo vzťahu k Ruskej federácii," uviedol Hamžík s tým, že dôležitý bude nielen výsledok voľby prezidenta, ale aj to, či neskôr dôjde aj k zmene ukrajinskej vlády.
Kabinet ministrov by sa mohol zmeniť buď na základe vzniku novej väčšinovej koalície v parlamente, alebo po prípadných predčasných parlamentných voľbách.
(osobitný spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona