Aktuálne správy Späť na správy
VLÁDA: Schválila novelu zákona o EIA, Slovensko by nemalo prísť o eurofondy
Friday 05 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 5. februára (TASR) - Slovensko by nemalo prísť o možnosť čerpania prostriedkov z fondov Európskej únie. Vláda dnes na svojom mimoriadnom zasadnutí schválila novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorá upravila pojem dotknutá verejnosť v procese schvaľovania niektorých verejných a súkromných projektov. Budú sa tak k nim môcť vyjadrovať aj niektoré fyzické osoby, občianske iniciatívy, ako aj občianske združenia a organizácie podporujúce ochranu životného prostredia. Kabinet odsúhlasil aj skrátené legislatívne konanie.
Spomínané subjekty sa budú môcť po novom zúčastňovať ako účastníci konania nielen na procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, ale aj povoľovacích konaniach. Doteraz im v týchto konaniach prislúchal iba štatút tzv. zúčastnenej osoby, čo únia z pohľadu účasti verejnosti na týchto procesoch nepovažovala za dostatočné. Zúčastnená osoba nemá podľa zákona o správnom konaní nárok na zohľadnenie výsledkov účasti verejnosti v povoľovaní činnosti. Postavenie verejnosti pri schvaľovaní niektorých projektov si okrem novelizácie zákona o EIA vyžiadalo aj doplnenie a zmenu ďalších šiestich legislatívnych noriem.
Príčinou, prečo by malo Slovensko prísť o časť peňazí z fondov EÚ, sú mimoriadne opatrenia na urýchlenie výstavby diaľnic pomocou projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP), ktoré boli schválené ešte v roku 2007. Informoval o tom v utorok (2.2.) týždenník Trend. Vysoký účet Slovensku hrozí podľa denníka za to, že povýšilo výstavbu diaľnic a iných diel nad práva občanov spolurozhodovať o podobe prostredia, v ktorom žijú. Vyplynulo to z listu riaditeľa odboru regionálnej politiky Európskej komisie (EK) Dirka Ahnera stálemu predstaviteľovi Slovenska pri EÚ Ivanovi Korčokovi.
Parlament totiž začiatkom roka 2007 obmedzil práva občanov schválením mimoriadnych opatrení na urýchlenú výstavbu diaľnic. Jedným z nich bola zmena zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, podľa ktorej verejnosť stratila pri povoľovaní výstavby diaľnic postavenie účastníka konania. Ostal jej len štatút tzv. zúčastnenej osoby, ktorej námietkami sa úradníci zaoberať nemusia. Následne poslanci odsúhlasili vylúčenie ľudí z rozhodovania o všetkých projektoch, pri ktorých sa posudzuje vplyv na životné prostredie.
Takáto úprava je však v priamom rozpore s eurosmernicou EIA, ktorá garantuje "včasné a účinné príležitosti zúčastniť sa na procesoch environmentálneho rozhodovania". "Tento nesúlad môže zablokovať proces schvaľovania mnohých projektov spadajúcich pod smernicu EIA," varoval v liste zo začiatku minulého mesiaca Ahner. Nevyplatenie peňazí hrozí projektom nielen z operačného programu životné prostredie, ale aj ďalším programom.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona