Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

V Berlíne majú Tuzex - predajňu českých špecialít

Berlín/Praha 3. februára (TASR) - Značka Tuzex, dôverne známa všetkým skôr narodeným občanom niekdajšieho Československa, ešte stále nepatrí minulosti. V Berlíne totiž nedávno otvorili predajňu českých lahôdok s týmto názvom, a to z iniciatívy v nemeckej metropole žijúceho českého výtvarníka Luďka "Peška" Pachla.

Informovalo o tom dnes internetové vydanie českého denníka Mladá fronta DNES, ktoré prináša aj fotografiu objektu s originálnym označením Tuzex a dvoma českými vlajočkami z adresy Sredzkistrasse 39 v štvrti Prenzlauer Berg vo východnej časti Berlína.

Rodák z Mosta tu vlani na Mikuláša sprístupnil predajňu, v ktorej ponuke figurujú české špeciality ako napríklad karlovarské oplátky, moravské víno, plzenské pivo, slivovica značky Jelínek, ale aj knedle v prášku či Pachlove výtvarné práce.

Najväčší záujem je podľa maliarových slov o karlovarské oplátky a kremžskú horčicu, ktorej sa okamžite minie akékoľvek množstvo. Dosť sa však predá aj knedlí v prášku značky Vitana a sladeného kondenzovaného mlieka Piknik, o ktoré je záujem však iba v tube, nie v tetrapackovom balení.

Osobitým hitom je však populárny Krtko, postavička výtvarníka Zdeňka Millera, známa z filmového plátna i televíznej obrazovky, o ktorú majú Berlínčania záujem v akejkoľvek podobe.

Pred vchodom do obchodnej prevádzky láka na návštevu kartónový dobrý vojak Švejk, z výkladu mávajú na okoloidúcich Spejbl a Hurvínek, nechýbal tam ani Karel Gott, z reproduktorov znie melódia z filmu Tri oriešky pre Popolušku. V obchode, v okolí ktorého nenájdete už vekslákov známych z čias dávnominulých, sa však už neplatí niekdajšími bonmi, ale vysoko aktuálnymi eurami.

Tuzex bol v období štátostrany, až do spoločenských zmien na sklonku roku 1989 jedinou predajnou sieťou v bývalom Československu, v ktorej si občania mohli zakúpiť zahraničný tovar inak nedostupný v bežnej obchodnej sieti. V prevádzkach Tuzexu sa neplatilo korunami, ale tzv. bonmi alebo valutami. Tuzex postihla po spoločenských zmenách najskôr privatizácia a následne likvidácia.

Podobná sieť fungovala aj v bývalej Nemeckej demokratickej republike, a to pod názvom Intershop.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt