Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

ŽILINA: Revitalizácia Budatínskeho parku vytvorí priestor pre aktívny oddych

Žilina 3. februára (TASR) – Revitalizácia parku pri Budatínskom hrade, ktorá začína v týchto dňoch, vytvorí bezpečný priestor pre aktívny oddych, kultúrne, športové a spoločenské vyžitie. Pre TASR to uviedol riaditeľ Považského múzea (PM) v Žiline Boris Schubert.

Revitalizácia je podľa Schuberta súčasťou projektu Budatín-Strumień: Revitalizácia a rozvoj kultúrneho dedičstva. „Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou (EÚ) z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Hlavným partnerom projektu je Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), druhým partnerom je poľská obec Strumień. Celková suma projektu je 1 milión 83 tisíc eur, z toho slovenská strana môže operovať s čiastkou zhruba 733.600 eur. Hlavným cieľom projektu je ochrana a využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva obnovou a revitalizáciou parku Budatín a vznikom galérie v Strumieńi,“ informoval Schubert.

„Projekt revitalizácie Budatínskeho parku začína výrubom 161 chorých alebo odumretých stromov. Medzi nimi sú však aj nálety, ktoré bránia v raste zdravým stromom. Našim cieľom je, aby Budatínsky park slúžil ľuďom zo Žiliny a z blízkeho okolia. Aby to bolo miesto bezpečného oddychu, rôznych akcií a aby sa priblížil pôvodnému projektu, ktorý bol v štýle anglického parku,“ skonštatovala hovorkyňa ŽSK Zuzana Muchová.

Revitalizácia je rozdelená podľa riaditeľa PM na investičnú a implementačnú etapu. "Prvá časť investičnej etapy súvisí s vegetáciou parku, druhá časť so zriadením chodníkov, osadením lavičiek, košov, osvetlenia a zriadením informačného systému v parku. Implementačná etapa je na slovenskej strane zameraná na podujatia. V júli by to malo byť prvé s názvom Rezbársky deň a v auguste hudobný deň. V zrekonštruovanej galérii v obci Strumień by sa mala uskutočniť výstava Slovenské drotárstvo,“ spresnil Schubert.

Presný dátum vzniku parku pri Budatínskom hrade je podľa Schuberta veľmi ťažké určiť, pretože počas meruôsmych rokov archív aj knižnicu Budatínskeho hradu vypálili. „O prvých parkových úpravách môžeme uvažovať zhruba v 15. až 16. storočí, kedy okolie parku slúžilo ako záhrada na pestovanie ovocia a zeleniny. Zhruba v 18. storočí začala cielená výsadba a parková úprava okolia hradu. Došlo asi k najväčšej výsadbe stromov a rekultivácii prostredia a boli vysadené aj exotické dreviny. Druhá najväčšia revitalizácia parku bola za vlastníctva Čákyovcov. Park bol zrevitalizovaný v štýle anglického prírodno-krajinárskeho slohu,“ doplnil Schubert.

Zdôraznil, že Budatínsky park negatívne zasiahla výstavba košicko-bohumínskej magistrály, ktorá odrezala veľkú časť parku. „To, čo je momentálne za železnicou už nepatrí do parku. Druhá negatívna udalosť bola nová parcelácia v roku 1946, ktorá severozápadnú časť parku v podstate oddelila od súčasného parku s rozlohou 4,7 hektára,“ uzatvoril riaditeľ PM.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt