Aktuálne správy Späť na správy
KULTÚRA: Na Bratislavskom hrade je výstava svetového dedičstva Banskej Štiavnice
Wednesday 03 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 3. februára (TASR) - Banskú Štiavnicu ako mesto svetového dedičstva predstavuje dnes otvorená výstava na Západnej terase Bratislavského hradu, kde pod patronátom Národnej rady SR potrvá do 25. februára.
Najstaršie a najvýznamnejšie banské mesto v bývalom Uhorsku na vyše 50 paneloch a desiatkami exponátov prezentuje svoju výnimočnú históriu, ktorá umožnila zápis Banskej Štiavnice do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO 11. decembra 1993 v kolumbijskej Cartagene. Na výstave sú o tom dokumenty, aj iné medzinárodné ocenenia. Také sú sklenené objekty Zelený Oskar za environmentálny manažment v súťaži Národy v rozkvete, ktoré mesto získalo v japonskom Hamamute v roku 1999 a o rok neskôr vo Washingtone D. C. (USA). Ocenenia Banskej Štiavnici venovali aj partnerské zahraničné mestá z rôznych krajín. Medzi exponátmi sú banícke kahance, chalkopyrit, galenit a iné minerály, vzorky tam prvýkrát na svete strojne vyrábaných oceľových ťažných lán či guľový uzáver prítoku vody v nádrži Evička.
Okrem textových informácií sú na paneloch fotografie množstva technických pamiatok na dobových záznamoch aj ich súčasný stav na farebných fotografiách. Medzi ne patria šachty František, Terézia, Žigmund a ďalšie, vodné nádrže, štôlne, pôvodné povrchové dobývky, Klopačka, Pracháreň, Akvadukt, Kammerhof, Banské múzeum v prírode, Berggericht, továreň na výrobu oceľových lán alebo Dolnohodrušský zberný jarok. Svetovou raritou sú banskoštiavnické tajchy - vodné nádrže, ktoré začali budovať v 16. storočí. Z nich je tam zoznam 25 zachovaných z obdobia 1638-1775 aj s technickými parametrami. Na samostatných paneloch možno vidieť nedávno realizovanú rekonštrukciu dvoch nádrží Rozgrunt a Bakoni.
"S Banskou Štiavnicou a regiónom sú spojené prvenstvá v oblasti vedy, techniky a školstva," uviedol pre TASR riaditeľ Slovenského banského múzea Jozef Labuda. Okrem exponátov z tohto múzea je tam množstvo historických dokumentov zo Štátneho ústredného banského archívu v Banskej Štiavnici. Ten dodal na výstavu množstvo máp, výkresov a plánov z bývalého Hlavného komorsko-grófskeho úradu, ktoré v septembri 2007 boli zapísané na Listinu dokumentárneho dedičstva UNESCO Pamäť sveta. Na kresbe vidieť Hellov vodnostĺpcový čerpací stroj postavený v roku 1759, rôzne objekty a pozdĺžny rez šachtou zo začiatku 19. storočia. Cenným dokumentom je z roku 1898 mapa Uhorského kráľovstva so zobrazením banskosprávneho členenia ložísk drahých kovov, železnej rudy, uhlia, kamennej soli a iných nerastov. Sú tam aj dokumenty z iných slovenských častí – geologická mapa Tatier a okolia (1844), priečny rez banskými chodbami v Španej Doline (1765), banská mapa opálového ložiska na Šimonke pri obci Červenica v Prešovskom kraji, mapa cisársko-kráľovského komorského panstva Tokaj (1815) a mnohé iné. Návštevník si na vedutách môže porovnať Banskú Štiavnicu z rokov 1674, 1764, 1804, 1845 a 1859.
Výstavu už videli v Banskej Štiavnici a maďarských mestách Budapešť a Šoproň. "Záujem má slovinský Pluj, Moravská Třebová a ďalšie naše partnerské mestá," dodal Labuda.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona