Aktuálne správy Späť na správy
KULTÚRA: Čínsky národný orchester koncertoval v Bratislave
Wednesday 03 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 3. februára (TASR) – Čínsky národný orchester sa v rámci koncertného turné predstavil dnes večer v koncertnej sieni Slovenského rozhlasu v Bratislave. Uviedol novoročný koncert, s ktorým si získal úspech na predchádzajúcich vystúpeniach v Bruseli a Viedni.
"Náš orchester bol založený v roku 1960, do dnešných dní je za nami 50-ročná história, sme Čínsky národný orchester, ktorý je založený na podnet vlády, čiže sme štátom riadený orchester, ktorý má na starosti predávať kultúrne dedičstvo, ktoré je v Číne. Staráme sa o to, aby boli zachované naše tradičné skladby, niektoré z nich už prešli našou úpravou, aby boli prístupné súčasnému človeku, a tieto skladby v sebe majú príchuť čínskosti, ktorú si môžu poslucháči vypočuť," povedal pred vystúpením pre TASR riaditeľ orchestra Xi Qiang.
V programe koncertu pod vedením dirigenta Chen Xieyanga má tento národný orchester diela popredných čínskych skladateľov, ku ktorým patria Li Huanzhi, Guan Naizhong, Wang Danhong či He Xuntian, aj nové aranžmány opery Turandot talianskeho skladateľa Giaccoma Pucciniho a známej Tritsch-Tratsch polky rakúskeho skladateľa Johanna Straussa. Do programu zaradili aj slovenskú ľudovú Tancuj, tancuj, ktorú si pripravili špeciálne pre toto vystúpenie.
"Náš orchester má každoročne viac ako 100 predstavení, skladá sa z dvoch častí, inštrumentalistov a vokalistov, inštrumentalistov je viac ako 100, vokalistov je 50, obe skupiny podávajú stále veľmi dobré výkony a starajú sa o to, aby naše kultúrne dedičstvo zostalo zachované, inštrumentalisti majú na starosti tie tradičné čínske nástroje. Ich úlohou je zachovanie ľudovej tvorby pre ďalšie obdobie, aby mohli ponúknuť poslucháčom národné skladby," dodal Xi Qiang.
Čínsky národný orchester počas svojho trvania už účinkoval na koncertných turné v mnohých krajinách sveta, medzi nimi v Rusku, USA, Francúzsku, Rakúsku, Nemecku, Veľkej Británii, Švédsku, Grécku, Holandsku, Nórsku, Egypte, Izraeli či Japonsku.
"Som toho názoru, že hudba je bez hraníc a môžeme pomocou nej preklenúť všetky bariéry, ktoré sa medzi ľuďmi nachádzajú. Keď zahráme slovenskú pieseň s našimi tradičnými nástrojmi, bude to najkrajší prejav nášho priateľstva voči vám," uviedol na záver Xi Qiang.
Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou Ministerstva kultúry Čínskej ľudovej republiky, Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave, v spolupráci so Združením pre čínske umenie a zábavu.
Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky na Slovensku pripravilo na sobotu 6. februára Deň čínskej kultúry, ktorý sa uskutoční v bratislavskom obchodnom centre Polus City Center. Jeho súčasťou je aj výstava fotografií Kaleidoskop z Číny, ktorá dokumentuje reflexie moderného životného štýlu tejto krajiny.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona