Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

B.BYSTRICA:Krasličiari z celého Slovenska predvedú svoje umenie v Thurzovom dome

Banská Bystrica 2. februára (TASR) – Slovenskú ľudovú tradíciu zdobenia kraslíc priblíži návštevníkom banskobystrického Thurzovho domu 6. ročník výstavy To vajíčko maľovanô. Expozíciu pripravilo Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici a potrvá od 4. februára do 4. apríla.

Na celoslovenskej výstave sa objavia vyzdobené vajíčka od krasličiarov z celého Slovenska. "Návštevníci budú môcť vidieť kraslice vyrábané voskovaním, batikovaním, olepovaním slamou, sitinou a rôznofarebnými bavlnkami či kúskami textilu," konštatovala pre TASR Anna Solivajsová zo Stredoslovenského múzea. Záujemcovia sa tiež môžu naučiť, ako sa vyzdobujú veľkonočné vajíčka vyškrabovaním či madeirovaním, po ktorých pripomínajú čipky.

"Výstava chce prezentovať živú tradíciu ľudových remesiel, a preto jej súčasťou bude i aktívna prezentácia techník zdobenia kraslíc," zdôraznila Solivajsová. Dodala, že v priestoroch expozície bude možné sledovať krasličiarov priamo pri výzdobe.

Stredoslovenské múzeum v rámci výstavy pripravilo aj tvorivé dielne, na ktorých sa deti tiež zoznámia s technikami výzdoby vajíčok. "Zároveň si odnesú vlastné vajíčka zdobené i netradičnými technikami plnými fantázie," pokračovala Solivajsová.

Ako objasnila, slepačie vajíčko predstavovalo v obradovej kultúre slovenského ľudu symbol plodnosti. Obdarovávanie maľovanými vajíčkami má dávne korene a už v 14. storočí sa nazývali kraslicami. Na uplatnenie výtvarného prejavu sa používala škrupina vajíčok domácej hydiny, dnes sa ozdobuje aj škrupina z pštrosa.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt