Aktuálne správy Späť na správy
D.ČAPLOVIČ: Vláda v súvislosti so zlučovaním MŽP a MP nedovolí exodus odborníkov
Monday 01 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 1. februára (TASR) - Vláda podľa svojho podpredsedu Dušana Čaploviča nedovolí v súvislosti so zlučovaním rezortov životného prostredia a pôdohospodárstva exodus odborníkov. "Lebo to by bol skutočný krok naspäť a nie k problematike a k napĺňaniu cieľov environmentálnej politiky EÚ," informoval TASR o stanovisku vicepremiéra jeho hovorca Michal Kaliňák. Čaplovič dnes na rokovaní so zástupcami mimovládnych environmentálnych organizácií tiež uviedol, že životné prostredie musí dať rezortu pôdohospodárstva nový rozmer krajinotvorby a moderného dedinského prostredia aj s environmentálnymi službami.
Nové Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR vznikne 1. júla. Čaplovič deklaroval, že osloví dotknuté ministerstva, aby o procese vytvárania nového rezortu diskutovali aj s mimovládnymi organizáciami z oblasti životného prostredia. Vicepremiér zdôraznil, že ich vzájomná spolupráca s rezortom gestorujúcim ochranu životného prostredia nesmie byť odkázaná na mediálne správy, ale musí mať podobu bezprostrednej komunikácie a otvoreného dialógu.
Dnešné stretnutie iniciovali zástupcovia mimovládnych organizácií s cieľom prezentovať svoje postoje k spájaniu ministerstiev. Vicepremiér rokoval s Mikulášom Hubom zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR, členom rady vlády pre mimovládne organizácie Marcelom Zajacom, Juraj Smatanom z environmentálnej platformy Ekofórum a Jurajom Rizmanom, riaditeľom Greenpeace. Ten inicioval vznik vyhlásenia, v ktorom 36 environmentálnych organizácií a vyše 80 odborných pracovníkov z oblasti ochrany a tvorby životného prostredia odmietlo zlučovanie. Ďalších vyše 1300 ľudí tento postoj podporilo cez internetovú protestnú akciu.
"Organizácie Ekofóra sú znepokojené rozhodnutím vlády o zlučovaní ministerstiev, ktorého dôsledkom je faktický zánik rezortu životného prostredia. Hoci naše organizácie mali vážne kritické výhrady voči fungovaniu ministerstva nielen za súčasnej, ale aj za minulej vlády, považujú takéto opatrenie za nesystémový krok," reagoval pre TASR Smatana. Odôvodnenie, že zrušením samostatného ministerstva vzniknú úspory, ktoré umožnia zníženie spotrebnej dane za naftu, nesú podľa neho všetky znaky populizmu.
Ako ďalej konštatoval, Ekofórum sa nemieni podieľať na demontáži samostatného rezortu životného prostredia. Upozornil, že odborná verejnosť má úplný nedostatok informácií o priebehu spájania ministerstiev. "Z toho pramenia naše obavy, že spájanie ministerstiev nie je dostatočne pripravená a transparentná akcia, a preto hrozí ešte hlbšie podriadenie ochrany životného prostredia a prírody ekonomickým záujmom lobistických skupín." Objasnil, že mimovládne organizácie v rámci svojich možností posilnia svoju kontrolnú činnosť a informovanie Európskej únie, pre ktorú je environmentálna politika členských štátov jednou z priorít.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona