Aktuálne správy Späť na správy
MŽP SR: Doklady o prevode práv z Interblue Group na Interblue Europe stále nemá
Monday 01 February 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 1. februára (TASR) - Americká spoločnosť Interblue Group, ktorá v roku 2008 kúpila od Slovenska 15 miliónov ton emisií oxidu uhličitého, doteraz nepredložila relevantné doklady preukazujúce prevod práv na švajčiarsku spoločnosť Interblue Group Europe. Ako ďalej vyplýva z dnešného stanoviska ministerstva životného prostredia, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Jana Kaplanová, rezort naďalej očakáva doplatenie 15 miliónov eur na tzv. zelené projekty z už uskutočneného predaja.
Zástupcovia envirorezortu sa 20. januára na generálnom konzuláte vo švajčiarskom Zürichu stretli so zástupcami spoločnosti Interblue Group Europe. Kaplanová vtedy priblížila, že spoločnosť ani na spomínanom rokovaní nepredložila doklady preukazujúce univerzálne právne nástupníctvo po americkej spoločnosti. Mala tak urobiť do 31. januára. "Vzhľadom na vypršanie termínu, na ktorom sa dohodli zástupcovia ministerstva a konateľka spoločnosti Interblue Group Jana Lütken 20. januára, s ohľadom na ostatné víkendové dni záveru mesiaca, očakáva ministerstvo naplnenie dohody počas najbližších dní," povedala.
Ako ďalej informovala Kaplanová, rezort robí právnu analýzu dvoch alternatív situácie pre prípad, že obchodný partner dokumentáciu predloží alebo nie. Rezort už 21. januára avizoval, že bez ohľadu na to, aké dokumenty Interblue Group Europe predloží, má pripravené kroky, smerujúce k efektívnej ochrane záujmov Slovenska.
Členka predstavenstva firmy Interblue Group Europe Jana Lütken po stretnutí vo Švajčiarsku oznámila, že bude musieť rezignovať na svoju funkciu. Tvrdila, že pri stretnutí so štábom televízie Markíza utrpela vážny otras mozgu. Štáb sa pokúsil o rozhovor s Lütkenovou na konzuláte v Zürichu. Na druhý deň Lütken napísala slovenskému ministrovi životného prostredia list, v ktorom sa odvoláva na práceneschopnosť a vážny otras mozgu. "Preto budem musieť rezignovať – možno len dočasne – ako člen predstavenstva Interblue Group Europe," uviedla. Šéfredaktor spravodajstva Markízy Lukáš Diko obvinenia odmietol.
"Ministerstvo životného prostredia SR ešte začiatkom minulého týždňa reagovalo písomne na list pani Lütken o jej zdravotných problémoch, a to potvrdením doručenia správy a súčasne zdôraznením, že očakáva od konateľky, prípadne jej nástupcu, splnenie záväzkov zo stretnutia z 20. januára," uviedla Kaplanová. Rezort tak očakáva spomínané doklady o prevode práv, doplatenie 15 miliónov eur, ako aj oznámenie mena prípadného právneho zástupcu.
Minister Jozef Medveď 12. januára informoval, že spoločnosť Interblue Group postúpila svoje práva spoločnosti Interblue Group Europe so sídlom vo Švajčiarsku. Obe firmy majú rovnakú konateľku, a to Janu Lütken, ktorá bola aj jedným z vlastníkov v predchádzajúcej spoločnosti. Medveď vtedy deklaroval, že Slovensko si bude od nástupcu Interblue Group nárokovať doplatenie 15 miliónov eur z uskutočneného predaja na tzv. zelené projekty.
Slovensko predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisií za cenu 5,05 eura za tonu. Predaj dlhodobo kritizuje opozícia pre jeho nevýhodnosť, poukazovala tiež na to, že firma sídli v garáži. Podľa uzatvorenej zmluvy mala tiež firma nárok na ďalších 35 miliónov ton. Emisná kauza bola jednou z príčin, prečo premiér porušil koaličnú zmluvu a odobral rezort SNS. Jeho dočasným vedením poveril vicepremiéra Dušana Čaploviča, ktorého nahradil súčasný minister Medveď. Ten deklaroval, že ďalšie emisné kvóty chce rezort predávať transparentne.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona